Drukuj Powrót do artykułu

377. zebranie KEP to dla Lublina wydarzenie historyczne

12.10.2017 , Lublin / BP KEP / bd Ⓒ ℗

Sample Fot. Katolicki Uniwersytet Lubelski

Odbyło się już 376 zebrań plenarnych Konferencji Episkopatu Polski i żadne z nich do tej pory nie miało miejsca w Lublinie. Będzie to więc dla Lublina wydarzenie historyczne – podkreśla metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

Obchody 100-lecia powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, sprawy duszpasterstwa młodzieży oraz rodzin, zagadnienia dot. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, a także działalność Caritas Polska – to główne tematy Zebrania Plenarnego KEP, które w piątek rozpocznie się w Lublinie i potrwa do niedzieli. W ostatnim dniu obrad biskupi wezmą udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego KUL.

Abp Budzik przypomina, że to trzeci najstarszy uniwersytet w Polsce, po Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim.

Czytaj także: Katolicki Uniwersytet Lubelski – marka rozpoznawalna nie tylko w Polsce

„Z Lublinem i z KUL związani są dwaj najwybitniejsi przedstawiciele Kościoła dwudziestego wieku: Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński i papież Jan Paweł II. Prymas Wyszyński po drugiej wojnie światowej był przez niecałe trzy lata biskupem lubelskim. Uniwersytet przez całe życie leżał mu na sercu, był jego wychowankiem, uczestniczył w inauguracjach roku akademickiego. Z kolei Jan Paweł II to najwybitniejszy profesor w historii KUL. Przez 24 lata jako kapłan, biskup, arcybiskup i kardynał przyjeżdżał z wykładami na uniwersytet, który w jakiś sposób go współkształtował” – powiedział metropolita lubelski.

Dodał, że KUL wspomina w szczególny sposób ks. Idziego Radziszewskiego. „To postać charyzmatyczna. Wielki wizjoner, który na początku niepodległości Polski, jeszcze przed formalnym jej odzyskaniem, przez cały rok 1918, szukał ludzi, którzy wsparliby ideę utworzenia w Polsce odrodzonego katolickiego uniwersytetu. Ks. Idzi Radziszewski był jego pierwszym rektorem, zmarł w 1922 r., w wieku zaledwie 55 lat” – przypomniał abp Budzik.

Wersja do druku

Przeczytaj także

11 października 2017 10:39

Co dalej z Polską Misją Katolicką w Essen?

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.