Drukuj Powrót do artykułu

39. Dni Muzyki Chrześcijańskiej „Cecylianka” w lubelskim seminarium

17.11.2017 , dab, Lublin, 17-11-2017 Ⓒ ℗

Ks. Jakub Bartczak, Rokiczanka, Good God – to tylko niektórzy wykonawcy, których będzie można usłyszeć od 17 do 19 listopada br. podczas 39. Dni Muzyki Chrześcijańskiej „Cecylianka”. Tradycyjnie organizatorem imprezy jest Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie.

Na temat tegorocznych artystów występujących podczas Dni Muzyki Chrześcijańskiej opowiedział w rozmowie z KAI diakon Paweł Gawroński, jeden z organizatorów. – „Tradycyjnie „Cecyliankę” zaczniemy występami chórów w naszym kościele seminaryjnym. W ten sposób chcemy je promować i docenić. Warto prezentować to, co mamy wspaniałego w naszych lokalnych wspólnotach” – tłumaczył diakon.

Sobota natomiast zostanie poświęcona twórczości ludowej. Wystąpią dwa zespoły folklorystyczne: Zespół Pieśni i Tańca Lublin oraz Rokiczanka. – „Nasza polska kultura, to czym możemy się pochwalić często jest nieznane szerszej publiczności. Te dwa zespoły przekazują ogromna część naszej tradycji i tożsamości. Nie można też pominąć faktu, że to co prezentują jest na najwyższym poziomie artystycznym” – powiedział alumn.

Podczas ostatniego dnia „Cecylianki” wystąpią artyści reprezentujący muzykę współczesną. – „Zespół Good God wyrósł z naszego Seminarium i wciąż z nim współpracujemy. Ich muzyka oraz sposób przekazu bardzo trafia do młodego pokolenia, podobnie jak utwory ks. Jakuba Bartczaka. Ks Jakub jest dość znanym raperem w świecie muzyki chrześcijańskiej” – wyjaśnił dn Gawroński.

Nazwa festiwalu pochodzi od św. Cecylii, która w tradycji Kościoła jest czczona, jako patronka muzyki kościelnej. Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 22 listopada.

Ideą festiwalu jest promowanie dobrej muzyki, będącej istotnym składnikiem chrześcijańskiej kultury. Lubelska „Cecylianka” to 3 dni koncertów: chórów, orkiestr, zespołów komercyjnych, a także widowiska teatralne. Wszystkie wydarzenia związane z „Cecylianką” mają charakter otwarty.

Tradycja organizowania seminaryjnej „Cecylianki” sięga prawie 40 lat. Zwyczaj ten rozpowszechnił się także na inne seminaria duchowne znajdujące się w Lublinie.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.