40-lecie Domu Bydgoskiego Archikonfraterni Literackiej
08 grudnia 2022 | 20:25 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
W bydgoskiej katedrze uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny była połączona z obchodami 40-lecia Domu Bydgoskiego Archikonfraterni Literackiej w Warszawie. „Łaski pełna” to najpiękniejsze imię Maryi – mówił w katedrze św. Marcina i Mikołaja bp Krzysztof Włodarczyk.
W czasie homilii biskup przypomniał istotę dogmatu ogłoszonego przez papieża Piusa IX, w którym Ojciec Święty napisał: „Dzięki cudownemu działaniu Boga Maryja, poczęta w łonie swojej matki, św. Anny, została zachowana od grzechu pierworodnego i jego skutków”. Przypomniał, że grzech ten jest stanem, w jakim rozpoczyna się życie człowieka od chwili jego poczęcia. – Z grzechu pierworodnego uwalnia nas dopiero chrzest święty. Pozostają jednak jego skutki: osłabienie woli, nieuporządkowanie emocji, skłonność do tego co złe, głupota. Taka jest kondycja człowieka – powiedział.
Biskup przywołał postać Ludwika Bleriota, francuskiego pilota, który na początku XX w. samolotem własnej konstrukcji, jako pierwszy człowiek, przeleciał nad kanałem La Manche z Francji do Anglii. Na pamiątkę wydarzenia wybito specjalny medal. Na jednej z jego stron widniał kościół z Calais, skąd wyruszył pilot, a na drugiej wizerunek Matki Bożej, a pod nim napis: „Wpatruj się w Nią i wzbijaj się do lotu”. – Wpatrujmy się w Maryję i mamy wzbijać się do lotu, bo jesteśmy wezwani do życia w świętości. Czy jesteśmy choć odrobinę podobni do Maryi? – pytał.
Uroczystość w „Godzinie łaski dla świata”, czyli o godz. 12.00 w południe, była jednocześnie okazją do dziękczynienia za cztery dekady Domu Bydgoskiego Archikonfraterni Literackiej.
W 1507 r. w Warszawie powstało bractwo kościelne pod nazwą Konfraternia Literacka. Założycielami byli wywodzący się z patrycjatu ludzie nauki – „viri litterati”. Członkami mogły zostać osoby umiejące czytać i pisać po polsku i po łacinie, zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Zwyczaj udziału kobiet utrzymał się do roku 1842. W roku 1948 Archikonfraternia Literacka została przez władze komunistyczne zdelegalizowana i pozbawiona osobowości prawnej. Dzięki opiece i życzliwości kardynała Stefana Wyszyńskiego zachowała statut Kościoła rzymskokatolickiego, a w roku 1975 archikonfraternia otrzymała statut dostosowany do ówczesnych warunków zewnętrznych i osobowość prawną.
Dom w Bydgoszczy powstał 8 grudnia 1982 roku przy kościele Świętych Polskich Braci Męczenników. – Wśród celów Archikonfraterni Literackiej pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny należy wymienić: szerzenie kultu NMP Niepokalanie Poczętej, Królowej Polski, pogłębianie życia duchowego, a także intelektualnego konfratrów; włączanie się w apostolstwo świeckich, przede wszystkim poprzez nauczanie podstaw wiary katolickiej, zapoznanie ze społeczną nauką Kościoła, krzewienie kultury chrześcijańskiej i wydawanie publikacji oraz prowadzenie działalności charytatywnej, zwłaszcza na rzecz ludzi chorych, niepełnosprawnych, samotnych, rodzin wielodzietnych, dzieci, młodzieży – powiedział Senior Domu Bydgoskiego Aleksander Grzybek.
To z inicjatywy bractwa są organizowane Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy. Ponadto bractwo m.in. ufundowało I stację Kalwarii Bydgoskiej w Dolinie Śmierci, w latach 1994-2002 udzieliło pomocy materialnej oraz organizacyjnej w budowie i wyposażeniu polskiej szkoły w Rēzekne na Łotwie, a także wsparło budowę Karmelu w Karagandzie i klasztoru klarysek w Pawłodarze.
Katedra, w której modlili się goście z Warszawy, była także miejscem odnowienia ślubowania przez konfratrów i ślubowania nowego kandydata. Biskup Włodarczyk, dziękując członkom archikonfraterni, wręczył m.in. medal „Dobrze Zasłużonemu Diecezji Bydgoskiej” Albinowi Zielińskiemu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.