400-lecie obecności karmelitów bosych w Przemyślu
16 października 2020 | 16:07 | pab | Przemyśl Ⓒ Ⓟ
Klasztor karmelitów bosych w Przemyślu obchodzi 400-lecie istnienia w tym mieście. – To nie mury stanowią o wielkości miejsca, lecz ludzie, którzy je zamieszkują i swoim życiem świadczą o sile Ewangelii – stwierdził w liście jubileuszowym prowincjał karmelitów o. Piotr Jackowski.
Główna Msza św. jubileuszowa została odprawiona 15 października wieczorem, we wspomnienie św. Teresy od Jezusa. Ze względu na kwarantannę, w liturgii – mimo wcześniejszych planów – nie uczestniczyli bp Krzysztof Chudzio i prowincjał o. Piotr Jackowski. Eucharystii przewodniczył o. Andrzej Gut, przeor i proboszcz w latach 1991 – 2008, a homilię wygłosił obecny przeor o. Krzysztof Górski.
„To nie mury stanowią o wielkości miejsca, lecz ludzie którzy je zamieszkują i swoim życiem świadczą o sile Ewangelii, która może przemieniać oblicze ziemi. Taka była obecność pierwszych karmelitów bosych na ziemi przemyskiej” – napisał w specjalnym liście o. Jackowski. Pierwszych przeorów tutejszej wspólnoty określił „prawdziwymi fundamentami tego miejsca”. „Wspominając ich dzisiaj, patrząc w przeszłość, nie wolno nam zapominać o teraźniejszości i przyszłości” – zaznaczył.
Prowincjał stwierdził, że współcześni zakonnicy również są fundamentem dla tych, „którzy tu przychodzą i którzy po nas przyjdą”. Wspomniał, że również jego powołanie zakonne wzrastało w cieniu przemyskiego Karmelu. „Ta dzisiejsza uroczystość jest zatem moją osobistą okazją do wyrażenia wdzięczności Bogu i ludziom, których tutaj spotkałem” – napisał.
Do święta parafia przygotowywała się przez triduum, podczas którego konferencje głosił o. Paweł Ferko, aktualnie przeor klasztoru w Berdyczowie, a w latach 2008-2014 przełożony przemyskiej wspólnoty.
Fundatorem kościoła i klasztoru karmelitów bosych w Przemyślu był wojewoda podolski i starosta przemyski, hrabia Marcin Krasicki. Zainspirowały go do tego płomienne kazania, które głosił pierwszy polski karmelita o. Andrzej Brzechwa. Kościół pw. św. Teresy został konsekrowany w 1630 r.
Pomyślny rozwój klasztoru został przerwany przez i rozbiór Polski. 24 kwietnia 1784 r. dekretem cesarskim Józef II dokonał kasaty klasztoru karmelitów bosych w Przemyślu. Przekazał budynki grekokatolikom, którzy przemienili kościół na cerkiew katedralną, a klasztor na siedzibę biskupstwa tego obrządku.
Karmelici wrócili na to miejsce dopiero w 1946 r. W 1952 r. klasztor został upaństwowiony przez władze komunistyczne, a zakonników wywieziono z niego nocą. Później jednak zezwolono, aby kilku z nich użytkowało niewielką część pomieszczeń klasztornych, dla sprawowania opieki nad kościołem. Pozostała część klasztoru stała się internatem ze szkołą laborantów medycznych. Do 1989 r. mieściły się w nim również inne
instytucje.
W 1991 r. głośny stał się spór o kościół i klasztor pomiędzy karmelitami a grekokatolikami. Rozwiązaniem konfliktu była decyzja papieża Jana Pawła II, który przekazał grekokatolikom pobliski kościół pojezuicki, pozostawiając kościół pw. św. Teresy zakonowi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.