5 kwietnia rozpoczyna się Festiwal Actus Humanus Resurrectio
29 marca 2023 | 16:14 | Polskie Radio, tk | Gdańsk Ⓒ Ⓟ
Największe światowe gwiazdy wykonawstwa historycznego i przodujący w tej dziedzinie artyści polscy wystąpią podczas rozpoczynającego się 5 kwietnia w Gdańsku Festiwalu Actus Humanus Resurrectio. Przez pięć dni Wielkiego Tygodnia melomani usłyszą dziesięć koncertów z muzyką m.in. Bacha, Haendla i Buxtehudego. Główną ideą festiwalu jest prezentacja najbardziej wartościowych zjawisk światowej muzyki renesansu i baroku.
Jak podkreślają organizatorzy, Festiwal Actus Humanus – największy polski festiwal muzyki dawnej – jest stale obecny w audycjach nadawców z 75 krajów krajów świata.
Festiwal Actus Humanus Resurrectio, organizowany już po raz piąty, jest wiosenną edycją Festiwalu – przed Bożym Narodzeniem odbywa się Festiwal Actus Humanus Nativitas.
Serię wieczornych koncertów zainauguruje w Wielką Środę, 5 kwietnia Ensemble Correspondances pod kierownictwem Sébastiena Daucé. Artyści zaprezentują pasyjny cykl siedmiu kantat „Membra Jesu nostri” skomponowany przez Dietricha Buxtehudego oraz kantatę „Actus Tragicus” Johanna Sebastiana Bacha.
W Wielki Czwartek, 6 kwietnia, włoski ansambl La Compagnia del Madrigale wykona jedno z największych dzieł Tomása Luisa de Victorii: „Officium defunctorum”.
W kolejnych dniach słuchacze zanurzą się w świat Ciemnych Jutrzni, modlitw odmawianych tradycyjnie przed świtem w czasie Triduum Paschalnego, których nazwa wiąże się ze starym zwyczajem zapalania, a następnie gaszenia świec – aż do zapadnięcia zupełnej ciemności.
Podczas gdańskiego festiwalu, zapowiadają organizatorzy, będziemy mieli niepowtarzalną okazję poczuć atmosferę tych ciemnych dni Wielkiego Tygodnia i porównać „Leçons de Ténèbres” Marca-Antoine’a Charpentiera – w interpretacji legendarnego Williama Christie i jego formacji Les Arts Florissants (7 kwietnia) – i „Lamentacji proroka Jeremiasza” Emilio de’ Cavalierego w wykonaniu Concerto Italiano pod dyrekcją Rinalda Alessandriniego (8 kwietnia).
Zupełnie odmienny charakter będzie miał finałowy koncert zaplanowany na Niedzielę Wielkanocną (9 kwietnia). Sophie Karthäuser i Café Zimmermann pod kierownictwem Pabla Valettiego i Céline Frisch ponownie sięgną po twórczość Johanna Sebastiana Bacha i zaprezentują program złożony z jego kantat „Weichet nur, betrübte Schatten” i „Oholder Tag, erwünschte Zeit” oraz koncertów instrumentalnych.
Introdukcjami do wieczornej zadumy będą recitale artystów polskich. W Wielką Środę, 5 kwietnia, zabrzmi drugi recital z prezentacją suit klawesynowych George’a Friderica Handla w ujęciu niezrównanego Marcina Świątkiewicza. W Wielki Czwartek, 6 kwietnia, Krzysztof Firlus wykona premierowo kompozycje ze zbioru „Drexel Manuscript” Carla Friedricha Abla. Wielkopiątkowe popołudnie, 7 kwietnia, należeć będzie do Marii Pomianowskiej, która wraz z Mingjie Yu przedstawi program „Stwórco łaskawy” złożony z kompozycji ludowych oraz takich twórców, jak m.in. Piotr z Grudziądza.
W Wielką Sobotę, 8 kwietnia, zabrzmią sonaty klawiszowych Domenica Scarlattiego w transkrypcji na carillon i w wykonaniu znakomitej Małgorzaty Fiebig. Z kolei Niedzielę Wielkanocną, 9 kwietnia, zdominuje klawesynowa muzyka Louis Marchanda w interpretacji debiutującej na festiwalu Actus Humanus Ewy Mrowcy.
Nadrzędną ideą festiwalu jest prezentacja najbardziej wartościowych zjawisk światowej muzyki renesansu i baroku. Koncepcja Actus Humanus opiera się na ukazaniu utworów organicznie związanych z okresem świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy, wykonywanych przez uznanych mistrzów i najznamienitszych interpretatorów muzyki dawnej.
Zarówno koncepcję programu, jak i poziom wykonawczy poszczególnych koncertów można porównać z założeniami programowymi festiwali w takich miastach jak: Berlin, Paryż, Wiedeń, Londyn, Sztokholm. Artyści występujący w Gdańsku są w wielu przypadkach rezydentami tych ważnych dla muzyki dawnej ośrodków. Dzięki gwiazdorskiej obsadzie i wyjątkowemu repertuarowi projekt Actus Humanus sprawił, że już od pierwszej edycji w roku 2011 Gdańsk stał się pełnoprawnym uczestnikiem ogólnopolskiego i międzynarodowego obiegu koncertowego.
Actus Humanus jest przedsięwzięciem, które w istotny sposób koresponduje z tym, co dzieje się na polskim rynku festiwalowym, ale też wyznacza nową jakość projektów poświęconych muzyce dawnej.
Słuchaczami Festiwalu są zarówno mieszkańcy Gdańska jak i melomani z całej Polski i Europy. Projekt ma na celu przyciągnąć do Gdańska zarówno pasjonatów muzyki dawnej, jak i osoby, dla których ważna jest możliwość uczestnictwa w niezwykłym wydarzeniu – święcie muzyki barokowej. W ten sposób festiwal umożliwia wymianę myśli, idei, praktyk wykonawczych, w której uczestniczą wiodące zespoły muzyczne, wybitni soliści, krytycy, managerowie kultury, przedstawiciele środowisk twórczych i publiczność.
Jak podkreślają organizatorzy, Festiwal jest stale obecny w audycjach nadawców z 75 krajów krajów świata.
Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu jest Filip Berkowicz. Organizatorami festiwalu Actus Humanus są Fundacja A415, agencja event-factory oraz Program 2 Polskiego Radia. Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.