5. rocznica śmierci ks. Marcelego Prawicy „legendy afrykańskich misji”
18 września 2022 | 20:06 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
W Końskich odbyło się uroczyste wspomnienie związanego z tym miastem ks. Marcelego Prawicy – jednego z pierwszych kapłanów diecezjalnych z Europy, który wyjechał na misje do Afryki i przez wielu określany jako „legenda afrykańskich misji”. Mszy świętej w miejscowej kolegiacie św. Mikołaja przewodniczył bp Marek Solarczyk.
Bp Marek Solarczyk mówił o posłudze kapłańskiej i misyjnej ks. Marcelego. Rozważał ją w kontekście przypowieści o siewcy. – W tej tajemnicy ziarna na drodze możemy dostrzec ks. Marcelego jako tego, który trwał w swojej misyjnej posłudze, w swoim oddaniu i zaangażowaniu, ofiarności misyjnej po to, aby to ziarno nie zostało wydziobane, by nie zostało zabrane, aby nie zostało zniszczone – mówił biskup Marek. Podkreślił, że droga ks. Marcelego była drogą wspólnoty. – Była drogą, którą Bóg wyznaczał i którą on razem z Bogiem i z innymi chciał przechodzić. Nie był na chwilę – dodawał, dziękował także za plon pracy ks. Marcelego.
Ważnym punktem obchodów było również wręczenie nagród w konkursach poświęconych ks. Marcelemu Prawicy. Wzięło w nich udział około 150 osób. W konkursie wiedzy o ks. Marcelim Prawicy pierwsze miejsce razem z Aleksandrą Sak z Zespołu Placówek Oświatowych w Pomykowie zajęła Agata Leszczyńska z Zespołu Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli.
Wcześniej obchody odbyły się w siedzibie Krajowego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości. Organizatorem była Fundacja Misja i Pamięć Księdza Marcelego Prawicy, która od pięciu lat przypomina konecczanom postać związanego z Końskimi misjonarza. – Wydaliśmy album, organizowaliśmy wystawę – mówi prezes Jan Nowak. A w piątą rocznicę śmierci ks. Marcelego fundacja zorganizowała jego uroczyste wspomnienie.
Ks. Marceli Prawica jest honorowym obywatelem Końskich. – Chcemy, by pamięć takiej misji jaką wziął na siebie ks. Marceli była u nas w Końskich wzorem i punktem odniesienia – mówi Radiu Plus Radom burmistrz miasta Krzysztof Obratański. Przypomina, że honorowe obywatelstwo to rodzaj odwołania się nie tylko do człowieka. – Ale do tego, co on sobą reprezentuje, do jakiego systemu wartości my się odwołujemy – dodaje burmistrz.
Ks. Marceli Prawica urodził się w 1939 r. w Warszawie, święcenia kapłańskie przyjął w 1963 r. w Sandomierzu z rąk biskupa Jana Kantego Lorka. Pracował w parafiach w Szewnej, Końskich i Skarżysku – Kamiennej.
Od 1972 r. mieszkał w Chingombe (diecezja Kabwe), w środku afrykańskiego buszu. Chingombe to nazwa doliny, rzeki i wioski, w której mieści się polska misja. Dolina Chingombe, otoczona pasmem gór Muczinga, jest częścią doliny Luano, wchodzącej w skład wielkiej doliny Luangwa. Zamieszkuje ją lud Lala, posługujący się językiem bemba. Chingombe w języku bemba znaczy „wiele krów”. Misję w Chingombe założyli w 1914 r. polscy jezuici, ale wiele jeszcze było do zorganizowania. Przez szereg lat w parafii rezydował abp Adam Kozłowiecki, który był swoistym wikariuszem księdza prałata.
Ogromną pomocą w ostatnich latach misji w Zambii była posługa duszpasterska ks. Grzegorza Zbroszczyka, który zgłosił się do wyjazdu na misje w Kabwe. W 2013 r. ks. Prawica obchodził złoty jubileusz kapłaństwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.