50 lat diecezji na Ziemiach Zachodnich
29 czerwca 2022 | 12:57 | pk | Szczecin Ⓒ Ⓟ
Abp Andrzej Dzięga podkreślał we wtorkowy wieczór, że Szczecin zyskał bardzo wiele na obecności Kościoła na Ziemiach Zachodnich. Metropolita szczecińsko-kamieński przewodniczył uroczystej Mszy św. dziękczynnej w 50. rocznicę powstania diecezji szczecińsko-kamieńskiej.
„Tak było przecież w posłudze kolejnych biskupów, od biskupa Jerzego, przez biskupa Kazimierza, arcybiskupa Mariana po arcybiskupa Zygmunta. Tak również chcemy iść w nowy czas” – powiedział abp Dzięga.
Liturgię poprzedziło różańcowe czuwanie modlitewne. 50 lat temu papież Paweł VI wydał specjalną bullę, którą zmieniał organizację Kościoła Katolickiego w Polsce, zwłaszcza organizację dotyczącą tzw. Ziem Odzyskanych. Jedną z decyzji było powołanie do istnienia diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Pierwszym ordynariuszem diecezji szczecińsko-kamieńskiej został bp Jerzy Stroba.
– Podczas ingresu, 8 października 1972 roku w szczecińskiej katedrze, mówił o ukończeniu odbudowy katedry, zorganizowaniu kurii biskupiej, własnego seminarium duchownego, tworzeniu nowych parafii, ale przede wszystkim zależało mu na tym, żeby budować żywy Kościół Chrystusowy – mówi ks. prof. Grzegorz Wejman z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego.
Wśród najważniejszych wydarzeń w dziejach diecezji, która w 1992 roku stała się archidiecezją i weszła w skład metropolii szczecińsko-kamieńskiej, była wizyta papieża Jana Pawła II. Ojciec Święty przyjechał 11 czerwca 1987 roku i podczas Mszy św. na Jasnych Błoniach przewodniczył Mszy dla małżeństw i rodzin, spotkał się też z kapłanami i przedstawicielami życia konsekrowanego w katedrze, poświęcił kamień węgielny pod budowę seminarium.
Kolejnym ważnym wydarzeniem było 2004 roku powstanie Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.