50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Świętorodzinnej
17 sierpnia 2018 | 09:50 | rm | Studzianna Ⓒ Ⓟ
Centralne obchody 50-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Świętorodzinnej odbędą się w sobotę, 18 sierpnia w sanktuarium maryjnym w Studziannie koło Tomaszowa Mazowieckiego. Mszy świętej o godz. 12.00, będzie przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz. W sumie uroczystości potrwają trzy dni, od piątku do niedzieli. Dodajmy, że Stolica Apostolska udzieliła rocznego odpustu zupełnego dla nawiedzających bazylikę studziańską.
Swój udział w uroczystościach zapowiedzieli m.in. abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, ks. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej, o. Feliks Zelden z Wiednia, delegat Stolicy Apostolskiej, a zarazem wizytator apostolski Polskiej Federacji Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri.
Obraz 50 lat temu koronowali: kard. Karol Wojtyła – św. Jan Paweł II i dwaj słudzy Boży: kard. Stefan Wyszyński i bp Piotr Gołębiowski. – Nie żyje już żaden z hierarchów, którzy brali udział w uroczystości. Ale zaprosiliśmy szczególnego świadka, kard. Stanisława Dziwisza. Był on w Studziannie i brał udział w uroczystości jako osobisty sekretarz kard. Karola Wojtyły. On będzie przewodniczył centralnej Mszy św. jubileuszowej 18 sierpnia o 12.00, w sam dzień rocznicy. Zapraszam na tę Eucharystię i na wszystkie obchody – mówi ks. kustosz Jerzy Cedrowski przypominając przy okazji, że sanktuarium to również miejsce troski o rodzinę.
Z okazji 35. rocznicy koronacji obrazu okolicznościowy list przesłał Jan Paweł II. Ojciec Święty zachęcał w nim “polskie rodziny, aby czerpały od Matki Bożej Świętorodzinnej siłę i przykład do budowania własnego domu, własnej wspólnoty Kościoła domowego i budowania w świecie cywilizacji prawdy, miłości i pokoju”.
Również biskup radomski Henryk Tomasik w liście zapraszającym na jubileusz 50-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie napisał, że „konieczne staje się ponowne odkrycie wartości małżeństwa jako wspólnoty kobiety i mężczyzny”. – Dzisiaj, kiedy rodzina i małżeństwo są narażone na presję różnorodnych, oderwanych od praw natury i Ewangelii, nacisków ideologicznych i wzorców kreowanych w masowej kulturze – konieczne staje się ponowne odkrycie wartości małżeństwa jako wspólnoty kobiety i mężczyzny, piękna miłości małżeńskiej, zobowiązującej do wspólnego poszanowania i wierności, do odpowiedzialności i troski o jej trwałość – czytamy w liście ordynariusza radomskiego.
Dla pielgrzymów, turystów, mieszkańców i zaproszonych gości przygotowany został bogaty program trzydniowych uroczystości, których głównym punktem będzie jubileuszowa Msza św. w Bazylice celebrowana przez kard. Stanisława Dziwisza. Wśród zaproszonych zespołów i artystów są m.in. Filharmonia Łódzka, Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, Tomek Kamiński, Magda Anioł, Tramblanka, Klasztorna Orkiestra Dęta „Bazylikon”, Drzewiczanie, KGW Dęba, Słowiki ze Sławna, Róża z Gawron, KGW z Gminy Poświętne, Schola Św. Rodziny, uczniowie ze szkół w Brudzewicach i Dębie. W trakcie uroczystości zorganizowane zostanie sentymentalne kino plenerowe „Powróćmy do tamtych chwil..” oraz inscenizacja historyczna w wykonaniu młodzieży. W trakcie obchodów odbędzie się także posiedzenie Sejmiku Ziemi Odrowążów.
Cudowny Obraz Matki Bożej Świętorodzinnej jest namalowany na płótnie i przedstawia Świętą Rodzinę – tzn. Dzieciątko Jezus, Maryję i św. Józefa – przy stole podczas posiłku. Obraz został uznany za łaskami słynący w 1671 r. Trzy lata później opiekę nad Cudownym Wizerunkiem powierzono księżom z Kongregacji Oratorium Św. Filipa Neri. Po kasacie carskiej w 1865 r. przez kilkadziesiąt lat opiekę nad tym miejscem sprawowali księża diecezji sandomierskiej. Filipini wrócili do Studzianny w 1928 r. Obraz studziański zasłaniany jest płytą posrebrzaną z wytłoczonym herbem filipińskim. Blasku i wyrazistości nadają obrazowi nowe sukienki ze złotych i srebrnych nici, przetykanych drogimi kamieniami, perłami i pierścionkami. Są to czwarte lub piąte sukienki na obrazie. Poprzednie pochodziły z XVII-XVIII w. Obraz został 18 sierpnia 1968 koronowany papieskimi koronami. Udział w tym wydarzeniu wzięło ok. 200 tys. wiernych.
Organizatorzy uroczystości informują o planowanych utrudnieniach oraz zmianach w organizacji ruchu drogowego. Ze względu na spodziewaną dużą liczbę pielgrzymów i gości zamknięte dla ruchu będą ulice: Cicha oraz św. Marka, natomiast ulica Jaśminowa objęta będzie ruchem jednokierunkowym prowadzącym od parkingu przy cmentarzu w stronę centrum Poświętnego. Ponadto na czas uroczystości ograniczony zostanie ruch na ulicach: Szkolnej, Podwiatracznej oraz Bielawskiej. Miejsca parkingowe zostaną zapewnione dla grup zorganizowanych poruszających się transportem zbiorowym. Z kolei parking dla zaproszonych gości będzie zlokalizowany pomiędzy Urzędem Gminy, a klasztorem ojców Filipinów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.