Pięć wieków największej drewnianej świątyni w Małopolsce
09 maja 2017 | 13:27 | Skrzyszów / eb / bd Ⓒ Ⓟ
W dzień liturgicznego wspomnienia patrona – św. Stanisława, parafia w Skrzyszowie koło Tarnowa obchodziła 500-lecie kościoła. Jest to największa drewniana świątynia w Małopolsce.
Podczas Mszy św. biskup tarnowski Andrzej Jeż podkreślił, że kościoły takie jak ten w Skrzyszowie są nie tylko miejscem sprawowania liturgii, ale same w sobie reprezentują też dobro kulturowe. „Wywierają wpływ na kulturę ludzką i na rozwój człowieka, a poprzez piękno zdobiących je dzieł sztuki stanowią drogę ku kontemplacji piękna Bożego” – podkreślił.
Do dziś zachowała się historyczna pamiątka związana z powstaniem świątyni. Można ją zobaczyć w tzw. „babińcu”, gdzie znajdują się pierwsze drzwi prowadzące do kościoła. „Na belce nad drewnianymi drzwiami znajduje się napis „Jan z Czchowa 1517”. To budowniczy naszej świątyni. Kościół ufundował Jan Amor Tarnowski, hetman wielki koronny i kasztelan krakowski. Warto dodać, że parafia istniała w Skrzyszowie znacznie wcześniej, bo powstała około 1330 roku. Najstarszą częścią kościoła jest prezbiterium. Później przez lata kościół był rozbudowywany” – mówi proboszcz ks. Zdzisław Gniewek.
W zabytkowym kościele często odbywają się śluby nie tylko parafian, ale i mieszkańców Tarnowa i okolic, a nawet przyjezdnych np. z Wielkiej Brytanii. Wśród turystów zazwyczaj są grupy z Austrii, Hiszpanii, USA, Francji i Niemiec.
W świątyni jest aż sześć ołtarzy, są portale późnogotyckie i zabytkowe polichromie. Na belce tęczowej w prezbiterium jest umieszczony krucyfiks z końca XV wieku oraz rzeźby Matki Bożej i św. Jana. W ołtarzu głównym znajduje się późnogotycki obraz patrona parafii św. Stanisława ze św. Wacławem i Michałem Archaniołem. To część tryptyku, którego skrzydła trafiły do Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.