Drukuj Powrót do artykułu

57 tys. deportowanych powraca do Hondurasu

05.10.2018 , mz (KAI/PLG/PD) / mip, Tegucigalpa Ⓒ ℗

Sample Fot. pixabay.com

Do Hondurasu powróciło w tym roku 57 tys. obywateli, deportowanych głównie ze Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Z szacunków rządu w Tegucigalpie wynika, że w stosunku do analogicznego okresu w 2017 r. nastąpił wzrost deportowanych o 61,4 proc.

Ocenia się, że między 1 stycznia a 28 września tego roku władze amerykańskie wydaliły do Hondurasu ponad 22,3 tys. jego obywateli, którzy nie mieli legalnych dokumentów na pobyt w USA. Wśród nich było 164 dzieci i nastolatków.

Siostra Lidia Silva de Souza z duszpasterstwa ds. migracji działającego przy episkopacie Hondurasu, wraz z zaostrzeniem polityki migracyjnej przez administrację prezydenta Donalda Trumpa do 2020 r. spodziewany jest znaczący wzrost liczby deportowanych Hondurańczyków z USA.

Krajem, który w tym roku deportował najwięcej obywateli Hondurasu, jest Meksyk. Od stycznia do końca września br. usunięto stamtąd łącznie 35 tys. Hondurańczyków, wśród których było prawie 7000 niepełnoletnich. Najwięcej deportowanych – 33,2 tys. – powróciło do swojej ojczyzny drogą lądową. Pozostałych przetransportowano samolotami.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.