58. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych
06 lipca 2023 | 16:10 | mb | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Ofiarują swoje cierpienie za rodzinę, Kościół i Ojczyznę, uczestnicy 58. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolstwa Chorych przybyli na Jasną Górę. To osoby starsze wiekiem, chorzy, niepełnosprawni, ich bliscy, a także diecezjalni duszpasterze. Dziś we wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych zawierzają swoje życie i proszą o nadzieję.
Apostolstwo pomaga chorym przeżywać cierpienie, uczy ich zaufania Bogu w każdej sytuacji życia, wiary w Niego i miłości. Podobnie jak dwa tysiące lat temu, tak i dzisiaj Jezus dokonuje wielkich dzieł uzdrowienia wewnętrznego (duchowego), jak i fizycznego (cielesnego), o czym świadczą liczne świadectwa wiernych.
– Mam chorą żonę i dwie niepełnosprawne córki. W trudnych chwilach Maryja dodaje nam sił. Nie prosimy Ją o cud, ale o pomoc w niesieniu krzyża. Dzięki Niej on jest lżejszy, nie z drzewa, ale „ze słomy”. Ona nam go podnosi – powiedział Witold z Czarkowa.
Pani Maria i pan Ryszard Bukowscy przyjechali podziękować Matce Bożej za uzdrowienie. – Byłem w ciężkim stanie w szpitalu, lekarze nie dawali mi szansy na przeżycie. Pamiętam, że dużo rozmawiałem z Bogiem i modliłem się tyle, na ile byłem wstanie. Dziś przyjechałem na Jasną Górę o własnych siłach podziękować Bogu za drugą szansę i za to, że mogę razem z żoną świętować 50. rocznicę ślubu – opowiadał pan Ryszard.
Kinga Walach należy do Apostolstwa Chorych i jest pielęgniarką. – Na co dzień jestem z tymi, którzy cierpią. Chciałam też ich wesprzeć swoją modlitwą, dlatego tutaj jestem. Proszę dla wszystkich pacjentów o wytrwałość, a dla pracowników służby zdrowia o wyrozumiałość, cierpliwość i żebyśmy potrafiły z pacjentami być – mówiła.
– Pielgrzymowanie na Jasną Górę uświadamia nam, że nie jesteśmy sami w chorobie, musimy pamiętać, że zawsze przy nas jest Bóg. Trudna diagnoza często związana jest z buntem i niezgodą. Dopiero na samym końcu może nastąpić akceptacja. Wiara pomaga nam w przeżywaniu tego doświadczenia – podkreślił Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych.
Zauważył, że doświadczeniem samotnej walki z chorobą była pandemia. – Pacjenci ofiarowali ten czas Bogu, zawierzając Mu rodzinę, Kościół, czy Ojczyznę. Powierzenie tego cierpienia w momencie przyjęcia Komunii św. jest „heroiczną miłością” – opowiadał.
– Rozejrzyjmy się, czy w naszym bliskim otoczeniu nie ma ludzi samotnych, „uwięzionych” w domach. Może ktoś potrzebuje pomocy, nawet w drobnych zakupach, a może po prostu rozmowy. Warto mieć otwarte serce – zaapelowała Katarzyna Cogiel, pracownik sekretariatu i redakcji Apostolstwa Chorych.
W ponad 20 diecezjach w Polsce posługują diecezjalni duszpasterze Apostolstwa Chorych. Pomagają w szpitalach, hospicjach, czy domach pomocy społecznej.
– Przebywając z chorymi uświadomiłem sobie, że wsparcia potrzebują też ich bliscy. Muszą wstawać w nocy, pielęgnować ich, podawać leki. Modlitwa może im pomóc w innym spojrzeniu na człowieka słabego, bo kiedy zobaczymy w cierpiących Boga, to będziemy inaczej podchodzili do osób potrzebujących – powiedział ks. Stanisław Łada, diec. duszpasterz Apostolstwa Chorych w Pruszczu Gdańskim.
Dziś bardzo ważnym momentem dla pielgrzymów jest też nabożeństwo lourdzkie z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem, które odprawione zostanie o godz. 14.30 w Kaplicy Matki Bożej.
Jak podkreślił krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, to nabożeństwo jest bardzo ważnym czasem, kiedy chorzy proszą Jezusa przez wstawiennictwo Maryi o uzdrowienie duszy i ciała, a szczególnie o wewnętrzną jedność z Bogiem.
– Pani Jasnogórska zna nasze cierpienia i potrzeby, dlatego z ufnością zawierzamy Jej życie i prosimy, by zawsze prowadziła nas przed miłujące oblicze Jezusa – mówili uczestnicy pielgrzymi.
Apostolstwo Chorych powstało ponad 90 lat temu w Holandii. Zostało zatwierdzone przez Papieża Piusa XI. Aby zostać jego członkiem trzeba spełnić trzy warunki: przyjąć cierpienie z poddaniem się woli Bożej, znosić je cierpliwie, po chrześcijańsku w zjednoczeniu z Jezusem, ofiarować je Bogu w intencji przybliżenia Królestwa Bożego, za zbawienie świata, za Kościół, Ojczyznę i w intencji Ojca Świętego.
Jasna Góra od wieków uznawana jest za miejsce wyjątkowych cudów, także uzdrowień, niewytłumaczalnych z medycznego punktu widzenia. Świadczą o tym liczne świadectwa zapisywane od wieków w specjalnych księgach „Cudów i łask” wyproszonych za wstawiennictwem Jasnogórskiej Maryi. Widomym znakiem są też pozostawione tu kule czy białe laski niewidomych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.