60. rocznica nominacji biskupiej Jana Pietraszki
22 listopada 2022 | 19:46 | rk | Buczkowice Ⓒ Ⓟ
23 listopada przypada 60. rocznica nominacji biskupiej sługi Bożego Jana Pietraszki. „Jego grób ewangelizuje” – zapewnił w kościele w Buczkowicach na Podbeskidziu, rodzinnej miejscowości kandydata na ołtarze, proboszcz parafii św. Anny w Krakowie ks. prof. Tadeusz Panuś.
W miniony weekend odbyły się uroczystości, podczas których dziękowano za osobę, życie i dzieło tego nietuzinkowego kapłana i duszpasterza akademickiego.
W kazaniu podczas Mszy św. w buczkowickim kościele ks. prof. Tadeusz Panuś, który określił siebie jako spadkobiercę dzieła rozpoczętego przez bp. Pietraszkę, zwrócił uwagę, że ten charyzmatyczny duchowny, pochodzący z wioski między Bielskiem i Żywcem, miał szczególny dar rozumienia słowa Bożego. „Obdarzył go Bóg szczególną mądrością, darem szczególnego rozumienia słowa Bożego oraz darem prostoty i głębi w jego przekazywaniu” – zacytował Jana Pawła II z papieskiego telegramu kondolencyjnego. Za kard. Franciszkiem Macharskim przypomniał, że był wychowawcą inteligencji polskiej ostatnich dziesięcioleci. Odwołał się też do słów ks. Józefa Tischnera, według którego kaznodziejstwo Pietraszki było odczytywaniem Ewangelii na nowo, przy zachowaniu całej pełni nauki Chrystusa.
Jak zauważył ks. Panuś, biskup Jan 40 lat swego 77-letniego życia poświęcił pracy w kolegiacie św. Anny w Krakowie. Pozostał przy tej świątyni, mimo nominacji biskupiej. Tu także został pochowany, w krypcie kaplicy Adoracji Krzyża. „Przy ambonie, na którą przez 40 lat mozolnie się wspinał” – stwierdził profesor.
Ksiądz profesor, nawiązując do jednego z kazań byłego kapelana abp. Adama Sapiehy, wskazał, by nie dziwić się niekiedy bezpodstawnym atakom na Kościół. „Jeżeli w bezgrzesznym Chrystusie nie wszyscy rozpoznawali Syna Bożego, jeżeli najpiękniejszy z synów ludzkich, prawdziwy Człowiek i prawdziwy Bóg, nie wszystkich rzucił na kolana, to nie dziwmy się, że Kościół będzie zawsze w drodze do ideału i dopiero w niebie będzie jego pełna chwała” – wyjaśnił.
Po Mszy w kościele Przemienienia Pańskiego w Buczkowicach uroczystości przeniosły się do „Sokolni”, gdzie odbyła się prelekcja i wyłoniono laureatów Gminnego Konkursu Plastycznego pt. „Śladami Biskupa”. Wydarzenie zakończył koncert zespołu Proboszczowie.
Ks. Teodor Sawielewicz: Potrzebuję rozczarowań, które sprawiają, że trzymam się rzeczywistości
Biskup Jan Pietraszko urodził się 7 sierpnia 1911 r. w Buczkowicach. Wychował się w wielodzietnej rodzinie – miał pięciu braci i pięć sióstr. Ukończył Gimnazjum im. Adama Asnyka w Białej Krakowskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1936 r. w Krakowie z rąk abp. Adama Stefana Sapiehy. W pierwszej swej parafii w Rabce był wikarym i katechetą. Po dwóch latach zaczął pełnić funkcję kapelana metropolity abp. Adama Stefana Sapiehy. W 1942 pracował już w parafii w Czarnym Dunajcu. W 1944 r. został wikarym w Zakopanem. Tu był kapelanem hufca ZHP. W parafii św. Szczepana w Krakowie podjął się funkcji kapelana chorągwi ZHP. Został wkrótce prefektem w krakowskim seminarium duchownym. Opiekował się studentami.
Po kilku latach pracy wśród studentów został proboszczem kościoła św. Anny w 1957 r. Od tego czasu gromadził w kolegiacie kapłanów – wybitnych kaznodziejów – Adama Bonieckiego, Mieczysława Malińskiego, Kazimierza Sudera i Józefa Tischnera.
Biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej i biskupem tytularnym Turrisblandy został mianowany 23 listopada 1962. Sakrę biskupią otrzymał kilka miesięcy później z rąk kardynała prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz biskupów Karola Wojtyły i Juliana Groblickiego 15 kwietnia 1963 w archikatedrze wawelskiej. Został mianowany wikariuszem generalnym odpowiedzialnym za sprawy personalne duchowieństwa.
Był bliskim współpracownikiem i przyjacielem kard. Karola Wojtyły. Zmarł w opinii świętości 2 marca 1988 r. W 1994 roku na wyraźne polecenie papieża Jana Pawła II kard. Franciszek Macharski rozpoczął jego proces beatyfikacyjny.
Na przełomie lutego i marca 2018 r. komisja teologów w Watykanie zaczęła badać przesłane z Krakowa materiały z zakończonego w 2001 roku procesu beatyfikacyjnego krakowskiego sufragana. Rezultatem opinii specjalistów była prośba do papieża Franciszka o wydanie dekretu o heroiczności sługi Bożego bp. Jana Pietraszki. Papież autoryzował Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do promulgowania takiego dekretu.
Od tego czasu kandydatowi przysługuje tytuł „Czcigodny Sługa Boży”. Do beatyfikacji potrzeba będzie jeszcze udowodnionego cudu – czyli niewytłumaczalnego i naukowo trwałego, całkowitego uzdrowienia osoby chorej za wstawiennictwem sługi Bożego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.