60 rocznica pierwszego spotkania ekumenicznego
28 stycznia 2022 | 11:07 | dg | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W kościele św. Marcina w Warszawie, miejscu ważnym dla ruchu ekumenicznego w Polsce, odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Liturgii Mszy św. przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, kazanie wygłosił bp Jerzy Samiec, zwierzchnik polskich luteran. 60 lat temu tu rozpoczęły się ekumeniczne spotkania.
Krótki rys relacji i nabożeństw ekumenicznych zaprezentował ks. Andrzej Gałka, rektor kościoła św. Marcina. Wyraził radość z możliwości spotkań i wezwał do wdzięczności Bogu za to dzieło.
Msza połączona była z nieszporami o jedność.
Kazanie wygłosił bp Jerzy Samiec z Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
Odnosząc się do historii nabożeństw wskazał, że rozpoczęły się one niedługo po zakończeniu II wojny światowej i na początku ruchu ekumenicznego w Polsce miały mocny wpływ doświadczenia ludzi, którzy przeżyli wojnę. „Koszmar okupacji i wojny był wspólny dla ludzi wszystkich wyznań. Różnice były zatracone, było pragnienie by budować razem” – mówił.
Wskazał, że pierwsze spotkania w kościele św. Marcina miały miejsce jeszcze przed przełomowym dla zaangażowania się Kościoła katolickiego w ruch ekumeniczny soborem watykańskim II. Omówił wspólne dokumenty i sukcesy ruchu ekumenicznego w Polsce.
Coraz częściej jednak pojawia się pytanie, czy potrzebujemy ekumeni?
Coraz częściej słyszymy sceptyczne poglądy, zaczynamy napotykać więcej przeszkód do jedności, zauważać bardziej sprawy, które nas dzielą – mówił bp Samiec.
Luterański hierarcha podkreślił, że słowa Jezusa „aby byli jedno”, Jego pragnienie jedności, trzeba traktować poważnie, a nie zawsze w Kościołach tak jest.
Gdybyśmy zapytali przeciętnego parafianina dowolnego kościoła, seminarzystów, duchownych, wydaje mi się, że więcej argumentów usłyszelibyśmy przeciw ekumenii. Chyba jest tak, że obecnie jesteśmy samowystarczalni. Coraz mniej potrzebujemy innych. Zresztą w ostatnich latach coraz częściej w każdej przestrzeni życia zauważamy tendencje separatystyczne. Nie chcemy różnorodności, wolimy monolit – wskazał.
Bp Samiec wskazał, że z pewnością prawdziwe braterstwo chrześcijan jest możliwe, gdy Kościół jest prześladowany. „Wtedy nie pyta nikt, czy jesteś katolikiem, prawosławnym, ewangelikiem, zielonoświąkowcem…” – mówił. Odwołując się do międzynarodowych doświadczeń ewangelików podkreślił wartość wielokulturowości.
Czy mamy walczyć o ekumenię? Coraz bardziej dochodzę do wniosku, że chyba nie warto. Natomiast warto być blisko Jezusa. Warto być blisko sióstr i braci, niezależnie do jakiego Kościół należą – mówił bp Samiec.
Przywołując słowa Jezusa „Pójdźcie do mnie wszyscy spracowani i obciążeni” podkreślił, że Chrystus mówił do wszystkich, bez względu na religijne poglądy i wrażliwości. Podobnie na Sądzie Ostatecznym nikt raczej nie będzie próbował wykluczać chrześcijan z grona uczniów Jezusa tak, jak teraz się to zdarza.
Dlatego nie warto bronić organizacyjnej ekumenii. Jeżeli warto kogoś bronić, to tych, którzy są wykluczeni, odepchnięci, zagrożeni – podkreślił bp Samiec.
Na końcu odmówiono modlitwę, której słowami modlono się o jedność podczas pierwszego ekumenicznego spotkania w kościele św. Marcina.
W słowie końcowym kard. Kazimierz Nycz wspomniał spotkanie sprzed 60 lat i obecnych wtedy przedstawicieli wyznań chrześcijańskich, w tym bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. „To było ważne odczytywanie znaków czasu i wsłuchiwanie się w głos Ducha Świętego” – mówił kardynał. Wskazał, że świat dziś wciąż potrzebuje wiary, nadziei i miłości, a do niesienia jej chrześcijanie potrzebują jedności, o którą modlił się Jezus. Zaapelował również, by modlitwa o jedność nie ograniczała się do styczniowego tygodnia, a trwała przez cały rok.
W nabożeństwie uczestniczyli kard. Kazimierz Nycz, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Andrzej Malicki, bp Jerzy Samiec, bp Zbigniew Kamiński, bp Jerzy Samiec, proboszcz ewangelickiej parafii Trójcy Świętej ks. Piotr Gaś, ks. Wojciech Ostrowski, ks. Henryk Dąbrowski (Kościół polskokatolicki)m ks. Dominik Miller (mariawita) oraz przedstawiciele Kościoła prawosławnego, a także bp Romuald Kamiński i referent ekumeniczny diecezji warszawsko-praskiej ks. Sławomir Kielczyk.
Ofiary zbierane podczas nabożeństw ekumenicznych odbywających się w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2022 będą przekazane na Dzieło Lasek. Wpłaty można dokonywać na konto Polskiej Rady Ekumenicznej (mBank SA, nr 42 1140 1010 0000 5437 0700 1001 z dopiskiem „Ofiary z TMoJCh 2022”).
Dzieło Lasek powołane przez bł. Elżbietę Różę Czacką, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża oraz Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi – organizację, która od ponad 100 lat wspiera osoby niewidome, sprawuje wszechstronną opiekę edukacyjną, rehabilitacyjną i religijną. Jest miejscem otwartym dla każdego potrzebującego. Prowadzi placówki edukacyjne w Laskach, Rabce Zdroju i Gdańsku Sobieszewie, a dla dorosłych Dom Pomocy Społecznej w podlubelskim Żułowie. Wspiera dorosłych na rynku pracy oraz prowadzi rewalidację osób niewidomych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.