70 lat obecności chrystusowców w stolicy Włoch
18 grudnia 2019 | 14:32 | azr (KAI) | Rzym Ⓒ Ⓟ
Tutaj pracy wśród Polaków było i jest dużo. Tylko dane z 1992 r. podają, że liczba Polaków w Rzymie sięgała 100 tys. Dziś, tego wieczoru, tę piękną i historyczną działalność księży chrystusowców uznajemy i podziwiamy. I serdecznie za nią dziękujemy, prosząc Pana Boga, aby ją wynagrodził i błogosławił na przyszłość – powiedział abp Edward Nowak w homilii podczas Mszy św. odprawionej z okazji 70-lecia posługi księży chrystusowców w Rzymie i 60-lecia ich opieki nad Polonią na terenie całych Włoch.
Centralnym punktem obchodów jubileuszu była Msza św. odprawiona w kościele św. Stanisława BM w Rzymie. W wygłoszonej homilii, abp Nowak przypominał m.in. postać Sługi Bożego ks. Ignacego Posadzego, założyciela Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.
– Wiemy, że natchnieniem, inicjatorem zgromadzenia był ksiądz prymas August Hlond. Ale wykonawcą i konkretnym organizatorem był właśnie ks. Ignacy Posadzy. Przeznaczeniem jego pracy byli Polacy: imigranci, ludzie biedni, poszukujący pracy i poprawy życia, o które było trudno w ojczyźnie – wspominał hierarcha, odwołując się też do własnych wspomnień spotkań z ks. Posadzym w Rzymie, gdzie był on częstym gościem. Jak wyjaśniał, troska o losy Polaków zagranicą była zadaniem wymagającym, ze względu na liczne wyzwania i potrzeby, tak duchowe, jak i materialne Polonii, które w każdym kraju przedstawiały się inaczej, a którym ks. Posadzy starał się jak najlepiej zaradzić.
– Muszę przyznać, że przy każdym spotkaniu z nim, coś mnie uderzało w jego osobie, coś promieniowało, coś emanowało, jakiegoś duchowe odczucie, którego nie doświadczało się w kontaktach z innymi ludźmi. Przede wszystkim, było to odczucie jego duchowego wnętrza przepełnionego Panem Bogiem. Wspominam go jako osobę głęboko religijną, wprost: świętą, skromną, ogromnie pracowitą, poświęconą do końca posługiwaniu Polakom i to zarówno w ojczyźnie jak i we wszystkich krajach, gdzie przebywali nasi rodacy. W tej posłudze, nie zrażał się przeszkodami, a tych nie było mało – wspominał.
Przy tej okazji abp Nowak przypomniał też o kluczowej roli, jaką w duszpasterstwie Polaków we Włoszech do dziś zajmuje rzymski kościół św. Stanisława – Jest on jakby otwartą księgą historii ojczystej ostatnich stuleci. Dzielił on losy narodu w jego tajemnicach radosnych i bolesnych (…) Kościół ten jest szczególnym świadkiem polskiej drogi do wolności. Drogi trudnej, znaczonej śmiercią wielu pokoleń. Mówią o tym liczne pamiątki, jako relikwie narodowe, zgromadzone w tej świątyni – podkreślał, dodając, że także współcześnie miejsce to łączy Polaków, nie tylko na płaszczyźnie duchowej, ale też stwarzając przestrzeń do spotkań i budowania wspólnoty.
Oprócz abp. Nowaka w uroczystościach jubileuszowych wzięli udział także m.in. prowincjał Prowincji św. Józefa, obejmującej Włochy, Holandię, Niemcy i Węgry, ks. Bogdan Renusz TChr, Sekretarz Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej i rektor polskiego kościoła w Rzymie ks. prał. Paweł Ptasznik, przedstawiciele rad generalnej i prowincjalnej zgromadzenia, księża chrystusowcy pracujący na terenie Włoch, a także liczni Polacy mieszkający w Rzymie i okolicach. Ks. Marian Burniak TChr, nestor włoskiej wspólnoty, wygłosił z tej okazji krótki wykład, poświęcony historii obecności księży chrystusowców we Włoszech, a także losom zgromadzenia, m.in. w czasie wojny i okupacji.
Przy okazji jubileuszu, Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej uhonorowało ks. prał. Ptasznika medalem za zasługi i życzliwość we współpracy ze zgromadzeniem. Jak podkreślił ks. Renusz TChr, który wręczył odznaczenie, jest ono „wyrazem szacunku i wdzięczności za działalność na rzecz charyzmatu Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej i ku pożytkowi tejże Polonii w Rzymie i we Włoszech”. Sam ks. Ptasznik podkreślił, że jego trwająca ponad 20 lat współpraca z chrystusowcami od początku charakteryzowała się wzajemną serdecznością i przyjaźnią. „Mam nadzieję, że w przyszłości Pan pozwoli nam kontynuować tę współpracę, dla dobra wszystkich, którzy przychodzą do tego kościoła” – podsumował.
Historia obecności księży chrystusowców na terenie Włoch sięga czasów II wojny światowej. 11 listopada 1949 r. na prośbę abp. Józefa Gawliny, ówczesnego rektora polskiego kościoła w Rzymie i duszpasterza Polonii, ks. Walery Przekop TChr przejął administrację kościoła i hospicjum św. Stanisława w Rzymie. Z kolei w 1959 r. księżom chrystusowcom powierzono opiekę nad Polakami na terenie Włoch. Obecnie pracują oni w czterech włoskich miastach: Rzymie, Bolonii, Mediolanie oraz Genzano di Roma.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.