700-lecie obchodów uroczystości Bożego Ciała w Krakowie
11 czerwca 2020 | 13:22 | md / hsz | Kraków Ⓒ Ⓟ
W tym roku przypada 700. rocznica wprowadzenia w Krakowie uroczystości Bożego Ciała. Dokonał tego biskup Nankier w 1320 r., podczas synodu krakowskiego. Obchody jubileuszu odbyły się w kościele Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu.
Uroczystościom przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Z okazji jubileuszu w bazylice Bożego Ciała można podziwiać niezwykłą monstrancję, która niebawem zostanie umieszczona w kaplicy wiecznej adoracji w Medjugorie. Jest ona darem pielgrzymów z całego świata.
W niedzielę odbędzie się jubileuszowy koncert „Chwała w Bożym Ciele”. Legenda mówi, że z kościoła na pl. Wszystkich Świętych, prawdopodobnie z kościoła ojców franciszkanów, została skradziona monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Złodzieje myśleli, że jest złota, a kiedy zorientowali się, że tak nie jest, porzucili ją na bagnach we wsi Bawół. Mieszkańcy widzieli bijącą łunę, która rozpromieniała całą okolicę, zwłaszcza wieczorem. Udali się w to miejsce i znaleźli monstrancję.
W ramach ekspiacji za świętokradztwo został wybudowany w tym miejscu kościół Bożego Ciała. Już na początek XV w. datowana jest w tym miejscu fundacja klasztoru kanoników regularnych laterańskich.
W tym kościele posługiwał w XV wieku św. Stanisław Kazimierczyk, wielki czciciel Najświętszego Sakramentu. Tu złożone są jego doczesne szczątki. W XV w. uroczystości w kościele Bożego Ciała były już tak popularne, że nie tylko w samo święto, ale i w oktawie ściągały tu procesje ze wszystkich kościołów krakowskich, również z katedry.
Królowa Jadwiga z okazji święta Bożego Ciała uwalniała skazańców. Podczas procesji kapłana niosącego monstrancję podtrzymywali sam król i jego dostojnicy. Udział w procesji traktowano jako publiczne wyznanie wiary, a w czasach rozbiorów i zniewolenia była to także okazja do zamanifestowania tożsamości narodowej i miłości do ojczyzny.
Centralna procesja Bożego Ciała od wieków podążała od katedry na Wawelu na Rynek Główny. Podczas okupacji Hans Frank zabronił tego, a po zakończeniu II wojny światowej procesja mogła podążać tylko wokół dziedzińca królewskiego zamku. Przywrócenie tradycyjnej trasy procesji eucharystycznej stało się możliwe dopiero 14 czerwca 1979 r., po pierwszej wizycie Jana Pawła II w ojczyźnie.
W całej Polsce Boże Ciało zaczęto obchodzić 100 lat po Krakowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.