77. Tour de Pologne uczci 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II
05 sierpnia 2020 | 17:00 | pra / fra3.pl / hsz | Kraków Ⓒ Ⓟ
Trzeci etap 77. Tour de Pologne rozpocznie się w Wadowicach, mieście urodzin świętego Jana Pawła II. W ten sposób organizatorzy prestiżowego polskiego wyścigu kolarskiego chcą uczcić 100. rocznicę urodzin papieża Polaka.
– Tour de Pologne to nie tylko wielkie emocje sportowe, to także pamięć o ważnych wydarzeniach z historii Polski – mówi Czesław Lang, utytułowany polski zawodnik i organizator prestiżowego kolarskiego wyścigu. Tour de Pologne upamiętniało różne ważne rocznice – m.in. wyzwolenia Auschwitz czy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Jubileuszowa, 70. edycja wyścigu w 2013 r. po raz pierwszy wystartowała poza granicami Polski. Pierwsze dwa etapy odbyły się w Trydencie. – Z ziemi włoskiej do Polski – śladami Jana Pawła II – opowiada Czesław Lang i dodaje, że organizatorzy wyścigu zawsze szukają akcentów, które są ważne dla Polaków. – Jan Paweł II tyle dla nas zrobił, jest dla nas ważny; pamięć o tak wielkim człowieku trzeba podtrzymywać, a przy okazji wydarzenia sportowego, które jest transmitowane w ponad 100 krajach na całym świecie dobrze jest pokazać to miejsce, w którym się urodził nasz wielki rodak – mówi organizator Tour de Pologne, którego tegoroczny trzeci etap rozpocznie się w Wadowicach.
W rodzinnym mieście Karola Wojtyły będzie najprawdopodobniej można zobaczyć także zrekonstruowany Papamobile Star 660, którym Jan Paweł II poruszał się w trakcie pierwszej podróży papieskiej do Ojczyzny. Organizatorzy wyścigu wystosowali też list do papieża Franciszka i mają nadzieję na apostolskie błogosławieństwo dla kolarzy w roku 100-lecia urodzin papieża Polaka.
Czesław Lang, gdy jeździł we włoskich klubach kolarskich, miał okazję spotkać się z Janem Pawłem II w czasie audiencji na Placu św. Piotra. Razem m.in. z Leszkiem Piaseckim i Giuseppe Saronnim (dwukrotnym zwycięzcą Giro d’Italia) wręczyli Ojcu Świętemu rower. – Papież wspominał nasze zwycięstwa i cieszył się, że Polacy również w Italii mogą promować swój kraj – mówi Czesław Lang.
Na pytanie komu w tym roku kibicujemy, Czesław Lang bez wahania odpowiada, że Rafałowi Majce. Zwycięstwo polskiego kolarza byłoby wymownym uczczeniem 100-lecia urodzin Karola Wojtyły. – To byłoby piękne, ale będzie niezwykle trudne – komentuje Czesław Lang zwracając uwagę, że epidemia zatrzymała także zawodowe kolarstwo – wszyscy zawodnicy spragnieni są zwycięstw, a nikt nie jest pewny swojej formy.
77. Tour de Pologne UCI World Tour rozpoczął się w środę, 5 sierpnia, dokładnie o 13:45, a start honorowy miał miejsce na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Pierwszego dnia kolarze pokonają płaski etap o długości 198 kilometrów z metą przy Spodku w Katowicach. Łącznie w ciągu pięciu dni zawodowy peleton przejedzie ponad 890 kilometrów.
W wyścigu wystartują wszystkie grupy UCI World Teams, a także zespoły z dzikimi kartami – Reprezentacja Polski, Novo Nordisk oraz Gazprom RusVelo. W peletonie pojawi się wielu znakomitych kolarzy, takich jak Richard Carapaz, Remco Evenepoel, Simon Yates, Jacob Fuglsang, Rafał Majka, Pascal Ackermann, czy Fabio Jakobsen. Nie zabraknie także aktualnego mistrza świata Madsa Pedersena.
Trasa wyścigu, choć krótsza niż zwykle, jest bardzo urozmaicona. Pierwsze dwa etapy z metami w Katowicach i Zabrzu przeznaczone są dla sprinterów. Trzeciego dnia na trasie pojawią się wymagające górskie premie oraz wyczerpujący finisz w Bielsku-Białej. Czwarty etap to królewskie rundy wokół Bukowiny Tatrzańskiej, a finał to przejazd z Zakopanego do Krakowa. Tegoroczny wyścig odbędzie się bez udziału publiczności na startach i metach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.