8 maja ekumeniczne rekolekcje dla małżeństw mieszanych
04 maja 2021 | 06:10 | dg | Łódź Ⓒ Ⓟ
Ekumeniczne rekolekcje dla małżeństw i rodzin mieszanych wyznaniowo odbędą się w dniach 8-9 maja. Konferencje wygłoszą m.in. abp Grzegorz Ryś i bp Jerzy Samiec. „Rekolekcje są adresowane młodych, którzy dopiero stoją przed życiową decyzją o budowaniu międzywyznaniowego związku, do małżeństw z mniejszym czy większym stażem, ale także do dzieci z takich związków (w różnym wieku, także tych dorosłych) oraz innych członków rodzin – rodziców, teściów, rodzeństwa” – mówi KAI Andrzej Weigle, pomysłodawca wydarzenia.
– Pomysł rekolekcji dla par, małżeństw i rodzin mieszanych wyszedł z potrzeby serca i jest inicjatywą oddolną. Wraz z innymi rodzinami mamy poczucie, że ta grupa wiernych znajduje się poza sferą jakiegokolwiek zainteresowania Kościołów. Rodziny mieszane: katolicko-prawosławne nie są aż tak rzadkie na Podlasiu, a rodziny katolicko-ewangelickie na Śląsku Cieszyńskim. Dla Kościołów mniejszościowych takie międzywyznaniowe związki są na porządku dziennym. Mamy wrażenie, że nie tylko nie wychodzi się naprzeciw ich potrzebom, ale także nie wykorzystuje potencjału i możliwości, jakie takie rodziny niosą. Nie na darmo papież Benedykt XVI podczas wizyty w luterańskim kościele w Warszawie w 2006 roku powiedział, że małżeństwa mieszane są laboratorium ekumenizmu, a więc miejscem, gdzie takie międzywyznaniowe poddawane są różnym próbom, ale także miejscem, gdzie tworzy się coś nowego. I jak to w laboratorium bywa – część z takich prób kończy się sukcesem, a część porażką. Ja bym do tego dodał, że takie rodziny są niezwykle ważnym Kościołem domowym, w którym modlitwa o prawdziwą jedność chrześcijan nie trwa tylko jeden tydzień w roku – opowiada KAI Andrzej Weigle z parafii ewangelicko-augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie, pomysłodawca rekolekcji.
Nauki podczas rekolekcji wygłoszą bp Jerzy Samiec – zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP, abp Grzegorz Ryś – metropolita łódzki, ks. Michał Makula – proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej św. Mateusza w Łodzi oraz ks. Peter Syfried ze wspólnota Chemin Neuf w Łodzi. Jest to projekt pionierski, nie mający precedensu w Polsce. Organizatorzy mają nadzieję, że nie będzie wydarzeniem jednorazowym, ale znajdzie swoją kontynuację na poziomie ogólnokrajowym, a może także lokalnym. Wydarzenie jest świetną okazją, by przypomnieć o instrukcji dla małżeństw mieszanych, która wypracowana została przed 9 laty, i za którą chwalił Polskę Benedykt XVI już w 2006 roku.
– Rekolekcje są adresowane młodych, którzy dopiero stoją przed życiową decyzją o budowaniu międzywyznaniowego związku, do małżeństw z mniejszym czy większym stażem, ale także (i to bardzo chciałbym podkreślić) do dzieci z takich związków (w różnym wieku, także tych dorosłych) oraz innych członków rodzin – rodziców, teściów, rodzeństwa. Oni wszyscy, bez względu na przynależność kościelną są zaproszeni do udział w tych rekolekcjach – zachęca Andrzej Weigle.
Organizatorzy, przygotowując rekolekcje, przeprowadzili ankietę. „Opublikowaliśmy dość szczegółową ankietę, w której zapytaliśmy małżeństwa, ale także ich dzieci i rodziny, o ich doświadczenia i przemyślenia. Dostaliśmy prawie 70 szczegółowo wypełnionych kwestionariuszy, które teraz sukcesywnie omawiamy na facebookowym profilu. Uczciwie trzeba podkreślić, że nie można tych odpowiedzi traktować jako reprezentatywne dla rodzin międzywyznaniowych. Swoimi doświadczeniami chcieli dzielić się bowiem przede wszystkim ci, którym się udało. Ci, którzy w większości uporali się z trudnościami i problemami wynikającymi z takich różnic” – mówi Weigle.
– Z lektury przesłanych świadectw widać, jak trudna bywa droga dochodzenia do pokoju w takich rodzinach, do uznania i docenienia drogi do Boga, którą podąża współmałżonek czy członek rodziny należący do innego Kościoła. Jako najtrudniejszy moment i wyzwanie, większość respondentów wskazała kwestie chrztu i religijnego wychowania dzieci. Na kolejnych miejscach znalazły się różnice dotyczące praktyk religijnych i tradycji kościelnych, ale także niemożność wspólnego przystępowania do Komunii świętej – podsumowuje Andrzej Weigle.
Organizatorami rekolekcji są Kościół ewangelicko-augsburski w Polsce oraz archidiecezja łódzka Kościoła rzymskokatolickiego.
Rekolekcje będą transmitowane na kanałach YouTube archidiecezji łódzkiej oraz parafii ewangelicko-augsburskiej św. Mateusza w Łodzi. Szczegółowe informacje: facebook.com/EkumeniczneRekolekcje
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.