80. rocznica męczeństwa bł. ks. prałata Antoniego Rewery
04 października 2022 | 12:52 | ks. gs | Sandomierz Ⓒ Ⓟ
W kościele parafialnym pw. św. Józefa w Sandomierzu odbyły się uroczystości związane z 80. rocznicą męczeńskiej śmierci bł. ks. prał. Antoniego Rewery.
Główne obchody rozpoczęły się od wykładu pt. „Ks. Antoni Rewera – heroizm wobec prawdy” wygłoszonego przez ks. prof. dr hab. Marka Tatara z UKSW w Warszawie. Na podstawie pism błogosławionego przedstawił on cechy doskonałości chrześcijańskiej. – „Świętość, czyli doskonałość duchowa polega na doskonałym zjednoczeniu się z Bogiem przez miłość i przyjaźń z Nim. Kto szczerze i prawdziwie miłuje, ten rad słucha, ten Go naśladuje, ten z Nim stanowi jedno serce i jedną duszę” – cytował prelegent. Dodał też, że bł. Antoni Rewera jest radykalnym świadkiem oddania życia za wyznawaną prawdę.
Następnie została odprawiona uroczysta Msza św., której przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz wespół z biskupem pomocniczym seniorem Edwardem Frankowskim. Eucharystię koncelebrowali o. Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja i Telewizji Trwam, ks. prof. Marek Tatar, ks. prał. Jerzy Dąbek, proboszcz parafii oraz kapłani z diecezji sandomierskiej i księża proboszczowie, gdzie posługują siostry ze Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego.
We wspólnej modlitwie uczestniczyły licznie zgromadzone siostry zakonne z różnych zgromadzeniem, wśród nich wspólnota zakonna założona przez bł. ks. Antoniego Rewerę na czele z przełożoną generalną s. Katarzyną Victorią Kwiatkowską, członkowie Kół Przyjaciół Radia Maryja, parafianie oraz mieszkańcy Sandomierza.
Uczestnicy liturgii w intencji szczegółowej dziękowali Bogu za błogosławionego męczennika kapłana, za jego przykład heroizmu wobec prawdy, z prośbą o jego wstawiennictwo u Boga za Zgromadzeniem Córek św. Franciszka Serafickiego, parafian, sandomierzan i wszystkich czcicieli błogosławionego proboszcza z Sandomierza.
Biskup Ordynariusz mówił w homilii, że Błogosławiony był w stopniu heroicznym wierny prawdzie, którą był dla niego Chrystus. Podkreślił, że „mimo kruchości ciała i posuniętego wieku dokonał rzeczy niezwykłych” a ukoronowaniem jego życiowej drogi było męczeństwo.
Kaznodzieja pytał zebranych o fundament, na którym oni budują swoje życie. Zaznaczył, że często krytykujemy zło dostrzegając je na zewnątrz a nie widząc go w sobie. – Prośmy więc błogosławionego ks. Antoniego Rewerę, aby pomógł nam wrócić do Prawdy – tzn. do Chrystusa. Ta prawda nas wyzwoli – mówił. – Naprawdę nie warto ekscytować się duchem czasu. Należy przy tym angażować się odważnie w życie społeczne, zawodowe, w kulturę. Może przeraża nas odium spadające na każdego, kto konsekwentnie manifestuje swoją wiarę. Prośmy Ducha Świętego o dar męstwa, a zarazem miłości nieprzyjaciół, abyśmy uczestnicząc w męce Chrystusa, razem z Nim powstali z martwych – dodawał.
Ks. Antoni Rewera pochodził z Samborca, był wieloletnim, cenionym duszpasterzem Sandomierza. Prawie całe jego życie było związane z Sandomierzem, a ostatnie lata z posługą proboszcza parafii św. Józefa. W jego posłudze kapłańskiej uderzało duże zaangażowanie w działalność społeczną i pomoc najbardziej ubogim i potrzebujących. Zasłużony proboszcz został aresztowany 16 marca 1942 r. pod pretekstem współpracy w tworzeniu i czytaniu antynazistowskich tajnych ulotek. Gestapo przesłuchując ks. A. Rewerę obiecywało szybkie jego uwolnienie za informację od kogo otrzymywał ulotki. Ksiądz na propozycję takiej współpracy miał odpowiedzieć: „Moi parafianie mają do mnie zaufanie, ja ich wydać nie mogę”. Po krótkim czasie pobytu w sandomierskim więzieniu został wywieziony do obozu w Oświęcimiu. Na początku czerwca 1942 r. wraz z innymi kapłanami został przewieziony z Oświęcimia do obozu Dachau, gdzie zmarł 1 października 1942 r. wyniszczony więzienną udręką i cierpieniem. Dwa tygodnie później w tym samym obozie zmarł śmiercią męczeńską ks. komandor Władysław Miegoń, krewny ks. Antoniego Rewery. Niezwykłe życie i męczeńska śmierć w obozie w Dachau sprawiły, że ks. Antoni Rewera został ogłoszony błogosławionym 13 czerwca 1999 r. przez Jana Pawła II wraz z innymi męczennikami II wojny światowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.