84 zgłoszenia wykorzystania seksualnego w latach 1965-2022
15 marca 2023 | 15:43 | Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Od stycznia do końca grudnia 2022 r. do diecezji i jurysdykcji zakonnych wpłynęły 84 zgłoszenia dot. wykorzystania seksualnego, średnio 7 zgłoszeń na miesiąc. Dotyczą one czynów w latach 1965-2022 – wynika z opublikowanej kwerendy przeprowadzonej przez ISKK we współpracy z Biurem Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
Po raz kolejny nie było miesiąca, w którym do diecezji w Polsce nie wpłynęłoby żadne zgłoszenie, łącznie było ich 65. Z kolei do zakonów męskich wpłynęło 19 przypadków wykorzystania seksualnego. Spośród wszystkich 84 zgłoszeń za niewiarygodne uznano 11%, dalsze są procedowane zgodnie z prawem kanonicznym i państwowym (w tym ponad 60% zgłoszeń w momencie przeprowadzania kwerendy była w trakcie badania).
Grupa osób pokrzywdzonych
Wśród zgłoszeń przyjętych w 2022 r., 21 (25%) dotyczyło osób małoletnich przed ukończeniem 15. roku życia, a 42 sprawy (50%) – osób, które ukończyły w chwili pokrzywdzenia 15 lat. W pozostałych 25% zgłoszeń zabrakło informacji o wieku osoby poszkodowanej.
48 zgłoszeń dotyczy wykorzystywania dziewcząt, a 31 – chłopców (w przypadku 5 zgłoszeń nie było informacji o płci osoby pokrzywdzonej). W grupie osób pokrzywdzonych w wieku do 15 lat proporcje dziewcząt i chłopców są zbliżone, z kolei w grupie wiekowej od 15. do 18. roku 64% pokrzywdzonych życia to dziewczęta. Największą grupę pokrzywdzonych stanowiły osoby uczestniczące w duszpasterstwie, wspólnotach lub ruchach religijnych – 24% zgłoszeń, zaś 19% to ministranci.
Reakcja Kościoła na przypadki wykorzystania
Zgłoszone w 2022 r. sprawy wskazują jako sprawców wykorzystania łącznie 80 księży oraz zakonników (wobec 4 zgłoszono po dwa zgłoszenia). Blisko 2/3 zgłoszeń dotyczyło czynów popełnionych w okresie od 1965 do 2018 r., a niemal co czwarte zgłoszenie – czynów z ostatnich czterech lat (brak danych odnośnie 14 zgłoszeń, które są weryfikowane).
W momencie zbierania danych z diecezji i jurysdykcji zakonnych, obwinieni najczęściej zostali czasowo odsunięci od pełnienia posługi na czas badania zarzutów (40% ) lub od jakichkolwiek kontaktów duszpasterskich z dziećmi i młodzieżą (30%) albo otrzymali nakaz przebywania w określonym miejscu (31%).
W polskim systemie prawnym penalizacji podlega wykorzystanie seksualne małoletnich poniżej 15 lat. Spośród 21 takich spraw, diecezje i zakony przekazały organom ścigania 15 z nich, w 3 przypadkach organy te zostały powiadomione przez inny podmiot, 1 przypadek dotyczył duchownego, który w momencie oskarżenia już nie żył, a pozostałe 2 zgłoszenia w momencie zbierania danych były na etapie weryfikacji wstępnej. Państwowym organom ścigania zostały przekazane także 3 zgłoszenia bez informacji o wieku osoby pokrzywdzonej.
Wsparcie pokrzywdzonych
Wyniki kwerendy dotyczącej wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez inkardynowanych do diecezji polskich duchownych oraz profesów wieczystych męskich zgromadzeń zakonnych i stowarzyszeń życia apostolskiego w Polsce, obejmującej zgłoszenia z okresu od 1 stycznia 2022 do 31 grudnia 2022, zostały opublikowane wraz z raportem rocznym systemu ochrony i pomocy małoletnim i bezbronnym w Kościele.
Zaprezentowane w nim dane ukazują, że diecezje i zakony zaoferowały pokrzywdzonym w minionym roku 307 razy pomoc bezpośrednią: psychologiczną, medyczną lub prawną (szacunkowe dane na podstawie ankiety dla koordynatorów FSJ), z kolei Fundacja Świętego Józefa KEP udzieliła pomocy bezpośredniej 36 osobom. Łączna kwota pomocy FSJ to 273 996,64 zł, czyli blisko dwukrotnie więcej niż w 2021 roku i dziesięciokrotnie więcej niż w pierwszym roku działalności powołanej przez biskupów Fundacji Świętego Józefa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.