90. rocznica urodzin abp. Damiana Zimonia – biskupa bliskiego ludzkich spraw
26 października 2024 | 21:46 | msp, xrb | Katowice Ⓒ Ⓟ
Podczas uroczystej Mszy św. w katowickiej katedrze Chrystusa Króla wierni i kapłani wspólnie dziękowali za życie i posługę abp. seniora Damiana Zimonia. W homilii abp Józef Kupny przypomniał najważniejsze fakty z posługi biskupiej jubilata podkreślając, że w swoim życiu pozwalał prowadzić Chrystusowi.
– Dziękujemy za to, że na długo zanim papież Franciszek podzielił się z nami znaną frazą o tym, że duszpasterz dobry powinien pachnieć owcami, ksiądz arcybiskup to robił, będąc blisko ludzi, blisko ich spraw, ich problemów. Po prostu lubił i lubi ludzi – podkreślił na początku Mszy św. dziękczynnej abp Adrian Galbas.
Homilię wygłosił abp Józef Kupny, obecny metropolita wrocławski, który w okresie, gdy abp senior Damian Zimoń był metropolitą katowickim posługiwał na Śląsku jako biskup pomocniczy. Podkreślił on, że w swoim życiu jubilat pozwolił się prowadzić Chrystusowi. – Trudno jest wymienić wszystkie najważniejsze fakty z posługi biskupiej jubilata. Ale na pewno zasługuje na uwagę promowanie nauki i kultury, zwłaszcza na tym czarnym Śląsku. Jednym z jego największych osiągnięć jest utworzenie Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Śląskim oraz utworzenie od podstaw nowoczesnego kampusu naukowego wraz z biblioteką i całym zapleczem koniecznym do sprawnego działania Wydziału – przypomniał.
Abp Kupny pokreślił także ekumeniczną otwartość abp. Damiana, której wyrazem było utworzenie w strukturach Wydziału Teologicznego Katedry Teologii Ewangelickiej, co stanowiło nawiązanie do historii regionu i współistnienia różnych szkół wyznaniowych.
– Abp Damian zawsze był blisko życiowych i społecznych problemów swoich wiernych. O nich mówił zwłaszcza w Piekarach, w czasie pielgrzymek mężczyzn i młodzieńców. W homiliach często poruszał tematykę społeczną, szczególną troską otaczając śląską rodzinę, opartą na tradycyjnych wartościach. Wielokrotnie wypowiadał się przeciwko handlowi w niedzielę. Odważnie bronił godności ludzi pracy, wszystkich, nie tylko górników i hutników. W 2001 roku ogłosił bardzo ważny list pasterski o bezrobociu, prawie do godnej pracy i płacy – powiedział kaznodzieja i zaznaczył, że abp Damian jest do dziś kochanym i szanowanym duszpasterzem.
Metropolita wrocławski zauważył jednocześnie, że jubilat jest pasterzem zanurzonym w świat Boski i ziemski, integrującym w swojej posłudze te dwie rzeczywistości. – Uczeń Chrystusa jest w ciągłym napięciu między niebem a ziemią. Widać to bardzo wyraźnie w posłudze abp. Damiana. Cała jego posługa duszpasterska, zwłaszcza na rzecz ludzi pracy, to było twarde stąpanie po ziemi, głębokie wejście w sprawy tego świata (…). Z drugiej strony abp Damian musiał cały czas patrzeć w niebo, by stamtąd czerpać siły do wypełniania licznych zadań, tam szukać pomocy i natchnienia – mówił abp Kupny.
Plurimos annos abp. Damianie! Dzisiaj modliliśmy się na jubileuszu 90. urodzin arcybiskupa seniora arch. katowickiej Damiana Zimonia. Cieszę się, że mogłem wygłosić podczas tej uroczystej Mszy św. homilię. Niech Pan Bóg błogosławi. Dziękuję za wieloletnią pracę dla Kościoła. pic.twitter.com/9xMYfHc3xN
— Abp Józef Kupny (@Abp_Jozef) October 26, 2024
Mszę św. wspólnie z solenizantem liczni biskupi, księża z archidiecezji i innych diecezji. Obecni byli także przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej.
Abp Damian Zimoń urodził się 25 października w Niedobczycach. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. J. Bieńka 21 grudnia 1957 w Katowicach. W latach 1969–1975 był wicerektorem Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. W czerwcu 1985 został biskupem diecezji katowickiej, jako zawołanie przyjmując „Głosimy Chrystusa Ukrzyżowanego”. W 1992, w związku z reorganizacją podziału administracyjnego Kościoła katolickiego w Polsce, został pierwszym metropolitą katowickim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.