„Wzrastanie”: Azymut na wygraną
Rok: 2010
Autor: Media katolickie
Chociszewo to mała wieś licząca ponad 400 mieszkańców, w powiecie międzyrzeckim, przy zachodniej granicy kraju. Właśnie tu aktywnie działa młodzież przy Stowarzyszeniu „Chociszewo – Wspólna Przyszłość”, którego prezesem jest Paweł Pawłowski.
Będziemy uczestniczyć w warsztatach dziennikarskich, fotograficznych oraz teatralnych, które pozwolą m.in. oswoić się z kamerą i zmniejszyć stres przed publicznymi wystąpieniami. Będziemy mogli stworzyć także fotokomiks, pozwolą nam na to umiejętności zdobyte na warsztatach z grafiki komputerowej. Chcemy w szczególności skupić się na telewizji internetowej, transmitowaniu ważnych wydarzeń w naszej okolicy i prowadzeniu „Teleekspresu”. Jednak do wszystkiego potrzebny jest sprzęt, m.in.: profesjonalna kamera, dobra lustrzanka, laptop, programy komputerowe. Pewnie zastanawiasz się, skąd bierzemy na to pieniądze?
To wszystko dzięki projektowi „@2 – Azymut na wygraną” finansowanemu w ramach programu „Równać Szanse”. Będzie on trwał 18 miesięcy, więc wszystkie działania trzeba było dobrze rozłożyć w czasie.
– Mieliśmy pomysł na siebie i wystarczyło przelać to na papier – mówi Michał Śledź, uczestnik projektu. Okazało się, że projekt był tak dobry, że otrzymaliśmy grant w wysokości 50 tys. zł. Jak to się mówi, każdy pretekst jest dobry, aby od czegoś zacząć. W naszej okolicy ma miejsce budowa autostrady, więc wszystkie działania będą miały także na celu ochronę przed zapomnieniem ciekawych miejsc, które mogą być zniszczone przez budowę.
W projekcie uczestniczy też młodzież z kilku innych miejscowości, więc wśród uczestników na pewno zrodzą się nowe przyjaźnie.
– Nie mogę doczekać się działań dziennikarskich, chcę się na nich skupić i sprawdzić siebie oraz swoje umiejętności – mówi Marta Kostecka, młoda, zapalona dziennikarka, uczestniczka projektu. Oczywiście, nie trzeba uczestniczyć we wszystkich warsztatach, każdy wybiera te, które go najbardziej interesują. – Nigdy nie uczestniczyłam w takim projekcie. To moje nowe doświadczenie. Mam nadzieję, że poznam nowych ludzi i nauczę się dobrze planować wolny czas – mówi Wiktoria Jarmużek.
– Uważam, że ten projekt pomoże młodym ludziom pokonać nieśmiałość i pokaże, że praca w telewizji nie jest taka łatwa jak się wydaje – dodaje Bartek Pawłowski, który będzie prowadził zajęcia z obsługi kamery i obróbki video.
Oczywiście nie jest łatwo napisać projekt, który by przeszedł. Warto zaznaczyć, że wiele organizacji prowadzi darmowe szkolenia na ten temat. Jeśli macie pomysł, to przeszukajcie Internet od góry do dołu, a na pewno coś znajdziecie. Na stronach internetowych np.: www.rownacszanse.pl, www.mlodziez.org.pl znajdują się wskazówki, szczegółowe informacje i formularze dla osób starających się o grant. Pamiętajcie, że każdy projekt musi być wspierany przez organizację, która udostępnia konto bankowe. Na początku warto przeprowadzić ankietę wśród młodzieży, co chciałaby robić, albo jakie są jej zainteresowania. Jeśli boicie się, że nie będziecie umieli przeprowadzić swój projekt do końca – nie martwcie się. Jeżeli projekt otrzyma grant, to każdy koordynator zostaje wysłany na bezpłatne szkolenie, podczas którego uczy się rozliczać projekt i razem z innymi uczestnikami myśli, jak rozwiązywać najczęstsze problemy.
Telewizja internetowa w małej wsi – pewnie każdy pomyślałby, że to coś niemożliwego. A jednak! Wystarczy dobry pomysł, grupa młodzieży i ogromne chęci. Nie wstydźcie się, że jesteście ze wsi, bo właśnie projekty z mniejszych miejscowości najczęściej przechodzą. Zachęcamy do odwiedzenia strony naszego Stowarzyszenia: www.chociszewo.vel.pl. Służymy radą i pomocą. Pamiętajcie, niezależnie od tego, gdzie mieszkacie, u was też możecie robić coś ciekawego! Świat stoi dla nas otworem!
Justyna Miłosz