Trwa XV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej
Rok: 2011
Autor: Media katolickie
Trwa XV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Konkurs, w którym uczestniczy ok. 30 tys. uczniów, jest jednym z najbardziej znaczących i znanych w kraju. W tym roku odbywa się pod patronatem abp Józefa Michalika, przewodniczącego KEP. Tematem konkursu są Pisma św. Pawła Apostoła. Zgłoszenia do etapu szkolnego przyjmowane są do 21 lutego.
Jak zawsze głównym celem konkursu jest zachęta młodych do poznawania Pisma Świętego i czerpania z niego życiowych wskazówek, przypomniał Marcin Kluczyński z Krajowego Zespołu Koordynatorów. „Ten konkurs ma stanowić pogłębioną refleksję, takie studium nad Pismem Świętym. Podkreślamy, że to nie jest zwykły konkurs, ale działanie zachęcające do sięgnięcia po Biblię” – powiedział przedstawiciel organizatorów. Dodał, że tegoroczna edycja Konkursu Biblijnego wpisuje się w apel Ojca Świętego i Kościoła w Polsce o pogłębianie refleksji nad Bożym Słowem.
Aby ukazać formacyjną ideę biblijnej „rywalizacji” w ramach Konkursu podejmowanych jest wiele różnorodnych inicjatyw o charakterze ogólnopolskim i lokalnym. Od trzech lat Civitas Christiana organizuje Częstochowskie Spotkanie Młodych z Biblią kierowane do finalistów diecezjalnych Konkursu. Dwudniowy zjazd odbywa się na Jasnej Górze i w Ośrodku Rekolekcyjnym św. Puszcza w Olsztynie k/Częstochowy. Ma charakter formacyjno-organizacyjny i w znacznym stopniu przyczynia się do budowania wspólnoty wśród młodych i stanowi okazję do uzyskania odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań.
W tym roku wspólnie z redakcją Tygodnika Katolickiego „Niedziela” przygotowany został krótki film o charakterze edukacyjnym, w którym ukazane zostało piękno i wartość Pisma Świętego oraz propozycja pogłębienia biblijnej wiedzy przez udział w Konkursie. Jeszcze przed wakacjami katechetom zaproponowany został konkurs „Biblijny katecheta”, którego celem było przygotowanie scenariusza lekcji o Biblii zachęcającego do poznania Pisma Świętego. Najlepszy nauczyciel religii udał się z pielgrzymką do Rzymu, a jego konspekt do zajęć znajdzie się na stronie internetowej Konkursu i będą mogli z niego skorzystać inni katecheci.
Z roku na rok w biblijnych „zmaganiach” udział bierze coraz większa rzesza uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W minionej edycji 2009/2010, w etapie szkolnym, uczestniczyło ok. 30 tys. uczniów. Piotr Majkusiak, obecnie student III roku, który w konkursie brał udział kilka razy przekonuje, że w biblijnych zmaganiach warto uczestniczyć, bo Pismo Święte nawet dla osób niewierzących jest bardzo atrakcyjne. „Jeśli nawet ktoś nie chce patrzeć na tę Księgę, jak na rzecz świętą, to jest to wspaniała powieść, pełna zwrotów akcji, fabuły. A jeśli ktoś jest katolikiem, to nie ma lepszego sposobu na pogłębianie wiary, jak właśnie czytanie Pisma Świętego, którym również można się modlić” – powiedział student.
Co roku organizatorzy starają się poszerzać ofertę nagród, wśród których są indeksy na cztery uczelnie wyższe w Polsce, na różne kierunki studiów m.in.: filozofię, historię, historię sztuki, kulturoznawstwo, teologię czy nauki o rodzinie. W ubiegłym roku zwycięzca Konkursu wraz z opiekunem – dzięki życzliwości Komisariatu Ziemi Świętej – udał się z pielgrzymką do Jerozolimy.
Wśród patronów medialnych w biblijnym „dziele” o charterze ogólnopolskim jest kilkanaście: czasopism, portali internetowych, stacji radiowych i telewizji. Są m.in.: „Niedziela”, „Gość Niedzielny”, „Przewodnik Katolicki”, „Opoka”, „Wiara”, KAI, Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski, Radio Maryja, Edycja św. Pawła, Telewizja Polska, „Nasz Głos”. Na szczeblu diecezjalnym Konkurs wspiera kilkadziesiąt stacji i pism lokalnych.
W tym roku patronat honorowy nad jubileuszową edycją Konkursu Wiedzy Biblijnej objął abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Na szczeblu poszczególnych diecezji patronaty sprawują miejscowi arcybiskupi i biskupi.
Konkurs składa się z trzech etapów: szkolnego, diecezjalnego i finału ogólnopolskiego. Za eliminacje szkolne odpowiadają katecheci, którzy otrzymują szczegółowe wytyczne od organizatora. Szkoły przeprowadzają ten etap u siebie, w tym roku 14 marca i wyłaniają trzech najlepszych uczniów, którzy zapraszani są na etap diecezjalny.
Etap diecezjalny organizują powołani przez Civitas Christiana koordynatorzy diecezjalni. Składa się on z części pisemnej i ustnej. Do finału ogólnopolskiego, przechodzą trzy osoby, które w części ustnej uzyskały kolejno maksymalną liczbę punktów. Eliminacje diecezjalne odbędą się jednocześnie 11 kwietnia.
Finał ogólnopolski jubileuszowej edycji Konkursu zaplanowany jest w Niepokalanowie 6 i 7 czerwca.
Pytania konkursowe układa specjalnie powołana komisja, którą tworzą przedstawiciele Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Te dwie uczelnie sprawują patronat naukowy nad Ogólnopolskim Konkursem Wiedzy Biblijnej.
Tematem konkursu są w tym roku Pisma św. Pawła Apostoła (1-2 List do Tesaloniczan; 1-2 List do Koryntian;List do Galatów; List do Filipian; List do Rzymian;List do Kolosan; List do Efezjan;List do Filemona;1-2 List do Tymoteusza; List do Tytusa). Tekstem źródłowym jest tradycyjnie Biblia Tysiąclecia V wydanie z przypisami.
Zgłoszenia do etapu szkolnego przyjmowane są do 21 lutego u koordynatorów diecezjalnych wyznaczonych przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
It/Jasna Góra