Odnaleziony ideał św. Franciszka?
28 stycznia 2015 | 17:41 | O. Stanisław Jaromi OFM Conv. Ⓒ Ⓟ
Odnaleziona XIII wieczna biografia św. Franciszka z Asyżu jeszcze mocniej podkreśla jego braterstwa z całym stworzeniem. Franciszek kochał swoich braci ludzi i zwierzęta, uznając ich za synów tego samego Stwórcy. Czy z powodu swych radykalnych tez tak długo pozostawała w ukryciu?..
Jak mówi autor odkrycia – francuski mediewista Jacques Dalarun w L’Osservatore Romano z 26-27 stycznia 2015 książka pozostała niezauważona przez długi czas być może właśnie ze względu na swoje ubóstwo: jest to mały kodeks «franciszkański w sensie dosłownym, prosty i ubogi, bez ozdób czy miniatur». Zawiera, napisane w okresie od 1232 do 1239 r., streszczenie pierwszej wersji Legendy św. Franciszka napisanej przez br. Tomasza z Celano na potrzeby procesu kanonizacyjnego.
Ale mamy też nowe elementy: refleksja autora z czasem bardzo się pogłębiła, zwłaszcza w kwestiach ubóstwa i miłości do stworzeń. W omawianym kodeksie snuje refleksję nad faktem, iż braterstwo ze stworzeniem odnosi się również do istot pozbawionych rozumu, nie tylko do ludzi. Różnimy się ale jesteśmy braćmi, ponieważ bierzemy swój początek w ojcostwie Stworzyciela.
Dlatego – podkreśla Jacques Dalarun – nie zgadzam się, gdy słyszę, że „Franciszek kochał przyrodę”; raczej trzeba powiedzieć, że „Franciszek kochał swoich braci ludzi i zwierzęta, uznając ich za synów tego samego Stwórcy”.
więcej szczegółów o sprawie podaję w tekście na portalu www.swietostworzenia.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
absolwent teologii i ochrony środowiska, doktor filozofii, od lat zaangażowany w chrześcijańską edukację ekologiczną, wieloletni delegat franciszkanów ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu - REFA i szef portalu www.swietostworzenia.pl. Interesuje się sprawami dialogu pomiędzy nauką i wiarą, kulturą i duchowością, chrześcijańską wizją świata i różnymi nurtami ekofilozofii. Pracował duszpastersko w Czechach oraz w międzynarodowych centrach franciszkanów w Asyżu, Rzymie i Krakowie; obecnie mieszka w Radomsku.