Nowe powołanie na 2014
01 stycznia 2014 | 16:51 | O. Stanisław Jaromi OFM Conv. Ⓒ Ⓟ
Tegoroczne noworoczne orędzie papieża Franciszka którego tematem jest braterstwo jako podstawa i droga do pokoju, zawiera kilka myśli inspirujących dla ekologii po chrześcijańsku oraz wskazuję pracę rolników, jako szczególne powołanie służące Ziemi i innym ludziom.
Najpierw papież Franciszek, przyjmując z uwagą obecną dynamikę historii oraz rosnąca liczbę powiązań i komunikacji, jakie spowijają naszą planetę zauważa, ze globalizacja zbliża nas, ale nie czyni nas braćmi. Postuluje zatem nowe przemyślenie źródeł i konsekwencji braterstwa we współczesnym świecie, aby przeciwstawić się nowym ideologiom, które charakteryzują się „rozpowszechnionym indywidualizmem, egocentryzmem i materialistycznym konsumpcjonizmem” i przez to „osłabiają więzi społeczne, podsycając ową mentalność „odrzucania”, prowadzącą do pogardy i porzucenia najsłabszych, tych, którzy są uważani za „bezużytecznych”.
Przypomina, że prawdziwe braterstwo między ludźmi zakłada i wymaga transcendentnego ojcostwa, ojcostwa Boga, które nie jest „ogólnikowe, nieokreślone i bez wpływu na historię, ale o osobową, wyraźnie ukierunkowaną i niezwykle konkretną miłość Boga do każdego człowieka”. W konsekwencji braterstwo jest podstawą i drogą do pokoju. „Jest nią też chrześcijańska solidarność która zakłada, że bliźni powinien być miłowany nie tylko jako «istota ludzka z jej prawami i podstawową równością wobec wszystkich», ale jako żywy obraz Boga Ojca, odkupiony krwią Jezusa Chrystusa i poddany stałemu działaniu Ducha Świętego, jako inny brat.”
A brak braterstwa między narodami i ludźmi jest ważną przyczyną ubóstwa. Według Papieża głębokie rany braterstwu zadają: wojny, korupcja i przestępczość, a jego odkrycie jest możliwe nawet w życiu gospodarczym.
Formą krzewienia braterstwa, służącą przezwyciężeniu ubóstwa, jest skromny styl życia, ograniczony do tego, co istotne, którzy mocno wierzą, że braterskie relacje z bliźnim stanowią najcenniejsze dobro. Jest nim też chrześcijańska wizja stworzenia.
Cały punkt 9. mówi o ekologii po chrześcijańsku: „Rodzina ludzka otrzymała od Stwórcy wspólny dar: przyrodę. Chrześcijańska wizja stworzenia zawiera pozytywny osąd dotyczący ingerencji w przyrodę, aby czerpać z niej korzyści, pod warunkiem, że będzie to działanie odpowiedzialne, to znaczy szanujące wpisaną w nią „gramatykę” i mądrze używające zasobów, z korzyścią dla wszystkich, szanując piękno, celowość i przydatność poszczególnych istot żywych oraz ich funkcję w ekosystemie.”
I tu pojawiają się niezwykłe słowa o powołaniu do odpowiedzialnego zarządzania Ziemią – powołania, które wymaga przełamania chciwości, pychy panowania, posiadania, manipulowania, eksploatacji. Takim powołaniem szczególnie ważnym jest rolnictwo, które z jednej strony ma pielęgnować i zachować zasoby naturalne, a z drugiej ma nakarmić ludzkość.
Pisząc w tym kontekście o „hańbie głodu na świecie” papież pyta: w jaki sposób wykorzystujemy zasoby Ziemi? I wzywa do szukania sposobów, „aby wszyscy mogli korzystać z owoców tej ziemi, nie tylko, aby uniknąć pogłębienia przepaści między tymi, którzy mają więcej, a tymi, którzy muszą się zadowolić okruchami, ale także ze względu na wymóg sprawiedliwości i równości oraz poszanowania każdego człowieka”. Przypomina też o powszechnym przeznaczeniu dóbr, które jest jedną z najważniejszych zasad społecznego nauczania Kościoła.
Orędzie kończy się modlitwą: Niech Maryja, Matka Jezusa, pomaga nam zrozumieć i żyć na co dzień braterstwem, które wypływa z Serca Jej Syna, aby przynieść pokój każdemu człowiekowi na tej naszej ukochanej ziemi.
I trzeba dodać, że choć Papież ani razu w orędziu nie wspomina św. Franciszka ani nie powołuje się na naszą tradycję to zarówno temat, jak i jego ujęcie jest totalnie franciszkańskie!
PS. Minęło 4 lata mego pisania w tym miejscu… tak się składa, że zamieściłem dokładnie 100 tekstów… ten jest 101. Jakie wnioski i sugestie na 2014? To moje pytanie do redaktorów eKai i czytelników…
o. Stanisław Jaromi
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
absolwent teologii i ochrony środowiska, doktor filozofii, od lat zaangażowany w chrześcijańską edukację ekologiczną, wieloletni delegat franciszkanów ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu - REFA i szef portalu www.swietostworzenia.pl. Interesuje się sprawami dialogu pomiędzy nauką i wiarą, kulturą i duchowością, chrześcijańską wizją świata i różnymi nurtami ekofilozofii. Pracował duszpastersko w Czechach oraz w międzynarodowych centrach franciszkanów w Asyżu, Rzymie i Krakowie; obecnie mieszka w Radomsku.