5 grudnia – Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
05 grudnia 2011 | 14:25 | Wolontariusze Don Bosco Ⓒ Ⓟ
5 grudnia to oficjalnie ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Każdy wolontariusz powinien świętować ten dzień. Ale czy jest na to czas, kiedy biega się za dzieciakami w oratorium w piasku w Peru, organizuje zabawy pod drzewami w upalnej Zambii albo towarzyszy podopiecznym przy koszeniu pachnącej trawy dla bydła w Ugandzie?
Zbliżamy się do końca 2011 roku, który upłynął pod hasłem Europejskiego Roku Wolontariatu. Wolontariusz to osoba, która bezinteresownie poświęca swój czas, energię, talenty, aby pomagać ludziom w potrzebie. Można to robić zarówno w Polsce jak i poza jej granicami. Wolontariusze Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco już od 9 lat wyjeżdżają do odległych zakątków świata, aby tam służyć, pomagać salezjanom i siostrom salezjankom w pracy z najbiedniejszą młodzieżą.
W wakacje 2011 roku, 16 młodych ludzi pracowało na misjach krótkoterminowych w Albanii, na Ukrainie, w Zambii i Ugandzie. Praca polegała głównie na organizowaniu kolonii dla dzieci i młodzieży, a ekipa z Odessy remontowała klasztor sióstr salezjanek i internat dla dziewczyn.
Głównym celem wolontariatu działającego przy Salezjańskim Ośrodku Misyjnym w Warszawie jest przygotowanie młodych ludzi do wyjazdów długoterminowych. W tym roku na roczny wolontariat z MWDB wyjechało 9 wolontariuszy. Anna Kowalska i Katarzyna Sterna pracują w Calce, w Peru; Anna Jałoszewska i Dorota Rudzińska pracują w Piura w Peru; Alicja Kamasa i Anna Koda pracują w Mansie w Zambii; Katarzyna Steszuk i Joanna Grubińska pracują w Lusace, stolicy Zambii; Wojciech Zawada pracuje w Namugongo, w Ugandzie.
Od września 2011 roku kilkudziesięciu nowych wolontariuszy przygotowuje się do wyjazdu na misję, aby zastąpić tych, którzy wrócą w 2012 roku, a także wyjechać do zupełnie nowych placówek misyjnych. Weekendowe spotkania formacyjne organizowane są w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym w Warszawie raz w miesiącu. Podczas tych zjazdów uczestnicy słuchają konferencji, spotykają wolontariuszy i misjonarzy, którzy wrócili z misji i poznają duchowość salezjańską. Ważnym elementem formacji jest modlitwa i rozeznanie duchowe. Aby wolontariusz był dobrze przygotowany do wyjazdu, w Ośrodku organizowane są szkolenia z zakresu medycyny tropikalnej, fotografii i dziennikarstwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Sylwia dostała nawigację, która nie pokazuje radarów. Kasia wyjechała na misję, która nie jest specjalna. Kamila otrzymała moc, która w słabościach się doskonali. Paulina odmienia się przez przypadki. Klaudia drepce z salezjańską radością. Karolina przez rok przygotowań nie nauczyła się mówić w języku bemba. Asia otworzyła się na Dom Księdza Bosco dla Chłopców Ulicy. Justyna i Renata są inne i mają różne talenty i umiejętności. Magda pracuje w mieście, w którym urodził się Zbawiciel. Wszystkie wolontariuszki usłyszały głos, który mówił do nich: Pójdź za Mną! Wyjechały na roczną misję w ramach Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco, aby świadczyć o miłości Jezusa.W 2014 roku na misje wyjechały: Renata Gawarska - pochodzi z Kuklówki Zarzecznej, ma 27 lat, pracuje na Madagaskarze, w Mahajanga. Justyna Kowalska – pochodzi z Ostrołęki, ma 25 lat, pracuje na Madagaskarze, w Mahajanga. Sylwia Młyńska – pochodzi z Łap, ma 22 lata, pracuje w Zambii, w Mansie. Katarzyna Socha – pochodzi z Kamienia koło Rzeszowa, ma 25 lat, pracuje w Zambii, w Mansie. Karolina Gajdzińska – pochodzi z Warszawy, ma 25 lat, pracuje w Zambii, w Chingoli. Paulina Pawłowska – pochodzi z Olsztyna, ma 24 lata, pracuje w Zambii, w Chingoli. Kamila Maśluszczak – pochodzi z Hrubieszowa, ma 25 lat, pracuje w Zambii, w Lufubu. Klaudia Kołodziej – pochodzi z Ropczyc, ma 26 lat, pracuje w Zambii, w Lufubu. Joanna Studzińska – pochodzi z Lęborka, ma 29 lat, pracuje w Peru, w Limie. Magdalena Piórek – pochodzi z Twardogóry, ma 25 lat, pracuje w Palestynie, w Betlejem.