Ekologia w Kościele. Refleksja na koniec roku
30 grudnia 2010 | 06:05 | O. Stanisław Jaromi OFM Conv. Ⓒ Ⓟ
Rok temu 1.01.2010 papież Benedykt XVI swoje orędzie noworoczne poświęcił w całości ekologii. Ojciec Święty zaangażował swój autorytet, aby wezwać do poważnego zajęcia się takimi problemami jak zanieczyszczenie rzek i warstw wodonośnych, zanikanie różnorodności biologicznej, pustynnienie, degradacja i utrata produktywności rozległych obszarów rolnych, wzrost liczby katastrof naturalnych, zmiany klimatyczne, deforestacja regionów równikowych i tropikalnych.
Papież przypomniał o losie tzw. uchodźców ekologicznych, którzy ze względu na zniszczenie środowiska muszą zmieniać miejsce zamieszkania a także o konfliktach związanych z dostępem do zasobów naturalnych.
„Zasoby naturalne powinny być zużywane w taki sposób, by czerpanie natychmiastowych korzyści nie pociągało za sobą negatywnych skutków dla istot żywych, ludzi i zwierząt, dziś i jutro” – napisał w orędziu, które jest doskonałą syntezą nauczania społecznego Kościoła w kontekście trudnych wyzwań współczesności. Dał odpowiedź wszystkim widzącym w działaniach na rzecz ochrony przyrody jedynie „lewactwo”, „zielony totalitaryzm”, zagrożenie duchowe czy zamach na nasz dobrobyt.
Orędzie to było inspiracją, aby spróbować pisać o ważnych współczesnych problemach świata w chrześcijańskiej perspektywie. Tak powstał ten blog.
Czy dzięki niemu choć jeden katolik zrozumiał, że troska o wszystkie stworzenia nie kłóci się z walką o godne życie wszystkich ludzi? że zaangażowanie w obronę życia dzieci nienarodzonych nie zwalnia z pytania o los wszystkich istot żywych? że troska o środowisko naturalne jest aktem odpowiedzialności każdego? że nasze codzienne wybory konsumenckie wpływają na kształt Ziemi, a na pewno na los wielu rolników i ogrodników?…
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
absolwent teologii i ochrony środowiska, doktor filozofii, od lat zaangażowany w chrześcijańską edukację ekologiczną, wieloletni delegat franciszkanów ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu - REFA i szef portalu www.swietostworzenia.pl. Interesuje się sprawami dialogu pomiędzy nauką i wiarą, kulturą i duchowością, chrześcijańską wizją świata i różnymi nurtami ekofilozofii. Pracował duszpastersko w Czechach oraz w międzynarodowych centrach franciszkanów w Asyżu, Rzymie i Krakowie; obecnie mieszka w Radomsku.