Chrześcijanin wobec współczesnych wyzwań ekologii i konsumpcji
25 maja 2010 | 19:58 | O. Stanisław Jaromi OFM Conv. Ⓒ Ⓟ
Jak rozwijać postawy proekologiczne oraz chrześcijańskie podejście do konsumpcji? Jak na nowe wyzwania powinni odpowiedzieć chrześcijanie? Czy obecne katastrofy ekologiczne powinniśmy odczytać jako „znaki czasu”? To tylko niektóre z pytań na jakie próbowano szukać odpowiedzi w czasie konferencji „Chrześcijanin wobec współczesnych wyzwań ekologii i konsumpcji” zorganizowanej w dniu 22 maja br. w Warszawie przez Ogólnopolską Radę Ruchów Katolickich i Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu.
Mimo powodzi i trudności komunikacyjnych konferencja była dużym sukcesem i ważnym głosem katolików w debatach ekologicznych. Już pierwsze wystąpienie przedstawione przez ks. dr Krzysztofa Kietlińskiego było cenną refleksją nt. świata konsumpcji, który – jak się okazuje – zakłada na nas liczne pułapki bo (jak mówił ks. Krzysztof) „konsumpcja to nie tylko nabywanie rzeczy, ale ich zawłaszczenie i zużycie, tak że inni zostają ich pozbawieni. Mentalność konsumpcyjna wywiera wpływ na sposób życia i styl zachowań osób i społeczności. Człowiek wyznając kult posiadania oddala się od wartości kulturowych a nawet moralnych czy religijnych i ostatecznie opowiada się za materializmem.”
Z dużym zainteresowaniem zebranych spotkała się prezentacja projektu REFA ogrodów św. Franciszka. Nawiązuje on do idei wyrażonej przez Patrona Ekologów, aby przy klasztorach pozostawiać „nieuprawne obrzeże, aby na nim w swoich porach zieleń ziół i piękno kwiatów głosiły Ojca wszystkich pięknych rzeczy”. Takie naturalne, półnaturalne lub komponowane ogrody mają oprócz aspektów przyrodniczo-dydaktycznych realizować cele społeczne lokalnej wspólnoty i być miejscem do odpoczynku, kontemplacji i spędzania wolnego czasu w otoczeniu przyrody.
Wieńcząca konferencję prawie godzinna dyskusja potwierdziła aktualność poruszanych zagadnień. Dyskutanci dziękowali REFA za zaangażowanie i rozważali sprawę wzmocnienia chrześcijańskiego zaangażowania w ekologicznym ruchu społecznym.
Szczegółowa relacja ze spotkania jest na: www.refa.franciszkanie.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
absolwent teologii i ochrony środowiska, doktor filozofii, od lat zaangażowany w chrześcijańską edukację ekologiczną, wieloletni delegat franciszkanów ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu - REFA i szef portalu www.swietostworzenia.pl. Interesuje się sprawami dialogu pomiędzy nauką i wiarą, kulturą i duchowością, chrześcijańską wizją świata i różnymi nurtami ekofilozofii. Pracował duszpastersko w Czechach oraz w międzynarodowych centrach franciszkanów w Asyżu, Rzymie i Krakowie; obecnie mieszka w Radomsku.