Modlitwa o umiarkowanie
17 lutego 2010 | 16:52 | O. Stanisław Jaromi OFM Conv. Ⓒ Ⓟ
W środę popielcową na początku Wielkiego Postu modliłem się o umiar w korzystaniu z dóbr świata…
Dobry Boże, znów dajesz nam szansę na korektę naszego życia, na nawrócenie i odnalezienie sensu postu, jałmużny i wyrzeczenia.
Panie, widzimy jak dziwny jest ten świat. Mamy już wszystko: nadmiar jedzenia, leków, kosmetyków, ubrań i wszelkich dóbr. Tak wielu męczy się z powodu przejedzenia, pijaństwa, lekomanii, uzależnienia od zakupów czy narkotyków. Tylu z nas marnuje czas na czating, clubbing czy pogoń za modą i jej gadżetami – uciekając od swej samotności i zmierzenia się z pytaniami o sens swego życia..
Jezusie, pomóż mi zapanować nad zachciankami i zachować umiar w korzystaniu z dóbr. Wstrząśnij mną, gdy pogoń za przyjemnościami staje się najwyższym priorytetem życiowym, gdy odbiera mi rozsądek w codziennych wyborach.
Daj mi Panie wrażliwość na potrzeby moich uboższych sióstr i braci, owych żyjących (jak okazjonalnie mówią media) za 1 czy 2 dolary dziennie. Pomóż mi zrozumieć, że moja nadkonsumpcja sprawia, że żyję ponad stan i innym zabieram to co im się sprawiedliwie należy. Pobudź moje sumienie, aby piętnowało moje marnotrawienie wody, żywności czy energii jako grzech.
Ucz mnie wdzięczności za piękno świata, za jego różnorodność biologiczną, społeczną i religijną, za innych ludzi czekających na moją pomoc. Pomóż mi nie zmarnować tegoroczny Wielki Post i cieszyć się wielką radością Bożych dzieci w poranek wielkanocny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
absolwent teologii i ochrony środowiska, doktor filozofii, od lat zaangażowany w chrześcijańską edukację ekologiczną, wieloletni delegat franciszkanów ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu - REFA i szef portalu www.swietostworzenia.pl. Interesuje się sprawami dialogu pomiędzy nauką i wiarą, kulturą i duchowością, chrześcijańską wizją świata i różnymi nurtami ekofilozofii. Pracował duszpastersko w Czechach oraz w międzynarodowych centrach franciszkanów w Asyżu, Rzymie i Krakowie; obecnie mieszka w Radomsku.