Gorzów Wlkp.: wojewódzkie obchody 35. rocznicy stanu wojennego w Polsce
13 grudnia 2016 | 21:41 | wm Ⓒ Ⓟ
W ramach obchodów 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, wieczorem 13 grudnia w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim, odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem seniora diecezji bp. Pawła Sochy. Po nabożeństwie złożono wiązanki kwiatów przed repliką Białego Krzyża – symbolem gorzowskiej „Solidarności”, ustawionym przed gorzowską farą.
Bp Socha podkreślił w kazaniu, że szczególną modlitwę wznosi dziś za tych, którzy walczyli o wolność i ponieśli cierpienie i śmierć za ojczyznę. Zwrócił uwagę, że naukę duchową trzeba przekazywać młodym.
We Mszy uczestniczyli m.in. uczniowie Liceum Katolickiego im. św. Tomasza z Akwinu, a honorową wartę trzymali uczniowie – kadeci z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących.
„Po 35. latach tego tragicznego wydarzenia widzimy jaśniej, że potrzebna jest zmiana wewnętrzna Polaków, a nie tylko zmiana elit rządzących. Uwierzyliśmy, że tylko zmiana rządu, zmiana władzy wszystko załatwi” – powiedział duchowny. Hierarcha stwierdził, że historia ruchu robotniczego każe nam się uczyć na błędach. „Można powiedzieć, że Solidarność wygrała bitwę ale przegrała wojnę” – zauważył. Stwierdził jednak, że nie wszystko jest stracone bo ideały dobra ciągle drzemią w ludziach ochrzczonych.
Trzeba uczyć się odpowiedzialności za siebie, za życie rodzinne i społeczne. Żeby nie myśleć tylko o sobie, ale mieć ducha myślącego i pracującego dla innych, trzeba mieć w sobie ogień Boskiej miłości i to nie tylko na krótki okres, ale na stale – powiedział bp Socha, zwracając uwagę, że do odpowiedzialności prowadzi autentyczna wiara.
Tam gdzie brak odpowiedzialności przed Bogiem, można robić wszystko. Człowiek głębokiej wiary wie doskonale, że będzie stawał przed tym, który go do końca umiłował i jest miłosierny. Ale nie jest miłosierny dla oszustów, dla kłamców czy zbrodniarzy. Człowiek może dokonać ze słabości niegodnego czynu, ale będzie się starał naprawić zło, dlatego potrzeba ludzi sumienia – zaznaczył bp Socha.
Wojewódzkie obchody rocznicy stanu wojennego rozpoczęły się od południowego spotkania wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka z działaczami gorzowskiej NSZZ „Solidarności”. W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim otwarta została wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „W godzinie ciężkiej próby. Opozycja Gorzowska od stanu wojennego do wyborów czerwcowych 1989 r.”.
Następnie obchody upamiętniające rocznicę stanu wojennego kontynuowano w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, w której odbyła się premiera filmu pt. „Miasto w stanie”, w reż. Wojciecha Kuski, następnie wykład wygłosił dr Dariusz Rymar – dyr. Archiwum Państwowego w Gorzowie Wielkopolskim.
Replikę „Białego Krzyża” – symbol gorzowskiej „Solidarności” poświęcił 13 grudnia w 26.
rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, ordynariusz zielonogórsko-gorzowski bp Adam Dyczkowski. Ponad sześciometrowy metalowy krzyż wmurowany został przed katedrą, w miejscu gdzie od 1 maja 1982 r. stał identyczny krzyż, przed którym w stanie wojennym ludzie układali znicze i kwiaty.
W drugą rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych milicja zaatakowała modlących się ludzi. Przez kilka kolejnych miesięcy krzyż był pilnowany przez funkcjonariuszy, a następnie przeniesiony z centrum miasta do kościoła NMP Królowej Polski przy ul. Żeromskiego, gdzie stoi do dziś.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.