Twardogóra: bp Janiak przewodniczył sumie odpustowej ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP
11 grudnia 2016 | 21:40 | ek Ⓒ Ⓟ
Bp Edward Janiak przewodniczył sumie odpustowej ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze. Biskup kaliski poświęcił też konfesjonał – dar parafii na zakończenie Roku Miłosierdzia i inne dzieła dokonane w świątyni.
Witając biskupa, duchowieństwo i parafian ks. salezjanin Ryszard Jeleń przypomniał, że 7 grudnia 1945 r. po raz pierwszy do tej poprotestanckiej świątyni dostosowanej do kultu katolickiego została wniesiona i ustawiona w głównym ołtarzu figura Maryi Wspomożycielki Wiernych, która dotarła do Twardogóry z zakładu salezjańskiego w Oświęcimiu. Dodał, że pierwsza Msza św. katolicka została odprawiona w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny wieczorem 8 grudnia.
– Tego wieczoru dokonano pierwszej symbolicznej koronacji Matki Bożej i Jezusa prowizorycznymi blaszanymi koronami, które nałożyła 2-letnia dziewczynka podniesiona na rękach swojego ojca – powiedział kustosz Bazyliki Mniejszej w Twardogórze.
Poprosił biskupa kaliskiego o poświęcenie dokonanych dzieł w parafii, a były to: malowanie kościoła, założenie nowego nagłośnienia, zamontowanie witraży w oknach, odnowienie chóru i renowacja organów. Dodał, że darem parafii na zakończenie Roku Miłosierdzia jest nowy konfesjonał, a Stowarzyszenie św. Jana Pawła II ufundowało tablicę upamiętniającą 1050. rocznicę chrztu Polski.
Homilię wygłosił ks. Waldemar Willak, ojciec duchowny dekanatu twardogórskiego, który prowadzi w parafii rekolekcje adwentowe.
Kaznodzieja zachęcał wiernych, aby w czasie rekolekcji otwarli swoje serca i spotkali Boga twarzą w twarz. Wskazywał też na Maryję i św. Józefa dając ich za wzór do naśladowania.
Świątynia w Twardogórze została wybudowana przez protestantów w 1873 r. Od 1945 r. jest parafią katolicką pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Kościół został powierzony trosce duszpasterskiej księży salezjanów. Pierwszym proboszczem był ks. Jan Duniec. Salezjanie zaraz po przybyciu do Twardogóry prowadzili pracę duszpasterską w parafii, a ponadto rozwinęli szeroko zakrojoną działalność oświatowo-wychowawczą.
8 grudnia 1945 r. w głównym ołtarzu kościoła umieszczono figurę Matki Bożej, która stanowiła kopię obrazu Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Turynie. Twórcą figury był artysta rzeźbiarz Jan Szczerkowski. Podczas wojny rzeźba ta zostałaby niewątpliwie zniszczona, gdyby nie czuwająca Opatrzność i odwaga Julii Piwowarskiej – pracownicy oświęcimskich zakładów salezjańskich. Tak więc figura Matki Bożej została uratowana przed zniszczeniem i bezpiecznie ukryta. Następnie figura przeznaczona została do nowo założonej placówki salezjańskiej, do kościoła w Twardogórze, gdzie dwukrotnie poddano ją gruntownemu odnowieniu (1957 i 1989). Rosnący rozgłos zyskiwanych łask od Boga poprzez pośrednictwo Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze przydał temu miejscu sławę sanktuarium Dolnego Śląska, które od 31 maja 1994 r., zgodnie z dekretem bp. Stanisława Napierały stało się Diecezjalnym Sanktuarium Maryjnym Diecezji Kaliskiej.
Figura Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w dniu 24 września 1995 r. została ukoronowana koronami papieskimi pobłogosławionymi przez papieża Jana Pawła II podczas wizyty w Skoczowie. Korony nałożyli: abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski, kard. Józef Glemp, Prymas Polski, kard. Henryk Gulbinowicz, metropolita wrocławski i bp Stanisław Napierała, ordynariusz diecezji kaliskiej.
22 maja 2005 r. sanktuarium w Twardogórze zostało ogłoszone Bazyliką Mniejszą. Mszy św., podczas której odczytano dekret Jana Pawła II, przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.