8 grudnia zapalmy świece na znak solidarności z nienarodzonymi
08 grudnia 2016 | 09:32 | ar / bd Ⓒ Ⓟ
– Ufamy, że modlitwa, jak i nasza solidarność z najsłabszymi, którzy nie mogą wypowiadać się we własnym imieniu, przyniesie obudzenie sumień i zmianę ustawodawstwa – podkreślił ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika "Idziemy" w rozmowie z KAI nt. akcji wyrażającej solidarność z nienarodzonymi dziećmi.
Na łamach czasopisma promowana jest inicjatywa, by 8 grudnia w święto Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny, zapalić w oknie świecę na znak solidarności z nienarodzonymi, którzy nie mogą jeszcze występować w swojej obronie.
Pomysł zrodził się przy grobie Jana Pawła II, podczas Narodowej Pielgrzymki do Rzymu w gronie obecnych tam dziennikarzy. W tym samym czasie w Polsce toczyła się burza medialna wokół projektu ustawy „Stop aborcji” zaproponowanej przez Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris i Fundację PRO – Prawo do życia.
Akcja jest nawiązaniem do świecy zapalanej przez św. Jana Pawła II w czasie stanu wojennego.
– Zastanawialiśmy się, co jeszcze można zrobić dla tych dzieci i wpadł nam do głowy pomysł, że, skoro Jan Paweł II stawiał w grudniu świecę w duchu solidarności z narodem, który został stłamszony i nie miał prawa do wypowiadania się we własnym imieniu, który pozbawiono jego podstawowych praw, to może my zacznijmy w ten sposób budować solidarność z nienarodzonymi, których prawa zostały potraktowane instrumentalnie – tłumaczy ks. Zieliński w rozmowie z KAI.
Duchowny podkreślił, że począwszy od święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, wielu wiernych rozpoczyna duchową adopcję, która ściśle łączy się z tematyką ochrony życia nienarodzonych.
„Ufamy, że zarówno modlitwa, jak i nasza solidarność z najsłabszymi, którzy nie mogą wypowiadać się we własnym imieniu, przyniesie obudzenie sumień i zmianę ustawodawstwa, szczególnie jeśli idzie o ochronę poczętych dzieci chorych. Nie chcemy wychodzić na ulicę, chcemy modlić się we własnych domach, a ta zapalona świeca ma być także świadectwem tej solidarności” – podkreślił redaktor naczelny „Idziemy”.
By dołączyć do akcji, należy o godzinie 21:00, przy zapalonej świecy, włączyć się do wspólnej modlitwy różańcowej, rozważając jedną tajemnicę różańca – Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny, prosząc o pomoc św. Jana Pawła II. – Może Bóg się nad nami zlituje i jeszcze raz nam pobłogosławi w upominaniu się już nie o nasze prawa, ale o prawa naprawdę najsłabszych – podsumował ks. Zieliński.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.