Abp Michalik do kleryków: przez sutannę Bóg wskazuje, że was wybrał
08 grudnia 2016 | 09:00 | pab Ⓒ Ⓟ
Przez sutannę Bóg wskazuje cię każdemu człowiekowi, nawet nieznanemu przechodniowi, że jesteś wybrańcem samego Boga – powiedział abp Józef Michalik do kleryków Metropolitarnego Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Emerytowany metropolita przemyski przewodniczył tam 7 grudnia obrzędowi obłóczyn, podczas którego 17 kleryków przyjęło strój duchowny.
Abp Michalik zaznaczył, że sutanna czy habit zakonny są zewnętrznym znakiem wybrania Bożego i zaufania Kościoła i nie mają nic wspólnego ze współczesną modą ani elegancją, choć zawsze powinny być czyste i niewygniecione. – Odtąd każdy, kto spojrzy na ciebie, będzie wiedział, że wybrał cię Bóg i że to wybranie przyjąłeś. Ale wybrał cię dla jakiegoś ważnego celu, mimo że pozostawił i pozostawi wśród ludzi. Przez sutannę wskazuje cię każdemu człowiekowi, nawet nieznanemu przechodniowi, że jesteś wybrańcem samego Boga i świadkiem, że warto dla Niego życie oddać. Chodzi o naprawdę ważną sprawę naszej tożsamości i przynależności do Kościoła – podkreślił.
Były przewodniczący Episkopatu Polski cytował słowa kard. Stefana Wyszyńskiego, który pisał, że „sutanna nie jest ubiorem w szeregu innych strojów, ale jest wyznaniem wiary przed ludźmi, jest odważnym świadectwem danym Chrystusowi, jest przyznaniem się do Kościoła”. Za Prymasem Tysiąclecia podkreślił, że „zdjęcie stroju duchownego to to samo, co usunięcie krzyża przydrożnego, aby już nie przypominał Boga”.
Abp Michalik przypomniał, że skuteczność posługiwania kapłańskiego leży w Chrystusie, a ksiądz ma się chlubić nie sobą, lecz Bogiem. Stwierdził, że powołani mają za zadanie poczuć na sobie odpowiedzialność za grzechy świata i utożsamiać się z Chrystusem, który chce te grzechy odkupić.
Hierarcha wskazał, że przyoblec strój duchowny to znaczy przyoblec się w Chrystusa. – W całym naszym życiu chodzi o to, żebyśmy mogli przeżyć je w radości, być szczęśliwymi pośród trudności. Uda się nasze życie, jeśli zasmakujemy w bliskości Chrystusa i ludzi, każdego człowieka spotykanego na naszej drodze. Jeśli Chrystusa naprawdę próbujemy naśladować, jeśli celem naszej sutanny, habitu i całego naszego życia jest On, a nie ja, Jego chwała, nie moje wyróżnienie, głoszenie mądrości Jego krzyża, a nie imponowanie moimi wymądrzaniami – mówił abp Michalik.
W przemyskim seminarium duchownym obłóczyny przypadają zawsze na III roku. Odbywają się podczas uroczystych nieszporów w przeddzień uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Bierze w nich udział nie tylko wspólnota seminaryjna, ale również proboszczowie parafii, z których pochodzą klerycy, którzy przyjmują sutannę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.