Na Słowacji stanęła katedra z brył lodu
07 grudnia 2016 | 10:06 | jg / bd Ⓒ Ⓟ
W Starym Smokovcu na Słowacji powstała lodowa katedra. 15 rzeźbiarzy budowało ją przez 3 tygodnie. Pracowali po nawet 12 godzin dziennie. Łącznie zużyli 720 brył lodu o wadze 90 ton.
W katedrze znajduje się ołtarz z figurą Madonny z błogosławiącym Dzieciątkiem i figurą Mistrza Pawła z Lewoczy. W świątyni umieszczono ponadto inne interesujące postacie, nawiązujące do gotyku spiskiego, takie jak św. Jakub, św. Barbara, św. Maria Magdalena i św. Antoni Pustelnik.
– W porównaniu z ubiegłym rokiem lodowa budowla jest bardziej okazała, a do jej powstania wykorzystano aż 90 ton lodu, czyli o 20 ton więcej niż przed rokiem. Głównym budowniczym jest rzeźbiarz Adam Bakos – mówi Andrea Zigova, dyrektor wykonawcza Regionalnej Organizacji Turystycznej Region Tatry Wysokie, pod której patronatem powstają lodowe cuda.
Oryginalne, majestatyczne dzieło z lodu dopełniają artystyczne witraże w gotyckich oknach, wykonane metodą fusingu. Ich autorem jest Achilleas Sdoukos. – Fusing to technologia obróbki cieplnej szkła. Polega na łączeniu – pod wpływem odpowiedniej temperatury elementów szklanych o różnych kształtach, kolorach, gatunkach – w całość przyjmującą odpowiednie formy przestrzenne – opowiada Janina Hawryła-Naglak, nauczycielka plastyki w podhalańskich szkołach.
Lodowa katedra znajduje się w specjalnym namiocie, w którym niezależnie od warunków atmosferycznych utrzymywana jest temperatura w okolicy -7 stopni.
Chętnych do zobaczenia obiektu nie brakuje. Najwięcej zwiedzających, czekających niekiedy w długich kolejkach, pojawia się w czasie weekendu.
Minionej zimy przez 137 dni poprzednią lodową katedrę odwiedziło 218 tysięcy turystów. Odbywały się tu koncerty i śluby. W tym roku również organizatorzy zapraszają na występy muzyczne w każdą niedzielę o godz. 15.30.
Tatrzańska Świątynia Lodowa jest otwarta codziennie od godz. 9.00 do 16.30. W szczycie sezonu i podczas świąt Bożego Narodzenia godziny otwarcia zostaną przedłużone. Niepowtarzalne lodowe dzieło będzie można podziwiać aż do kwietnia 2017 roku. Wstęp do świątyni jest bezpłatny, trzeba tylko wykupić bilet na kolejkę na szczyt, na którym znajduje się obiekt.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.