Bielsko-Biała: zmarł ks. inf. Emil Mroczek
05 grudnia 2016 | 10:20 | rk Ⓒ Ⓟ
Zmarł ks. infułat Emil Mroczek – pierwszy ekonom diecezji bielsko-żywieckiej, budowniczy kilku świątyń i obiektów kurialnych „Dziękuję za Jego posługę jako duszpasterza i budowniczego” – napisał na swym koncie na Twitterze biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. Pogrzeb zasłużonego kapłana odbędzie się w środę, 7 grudnia, o godz. 14.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej.
Emil Mroczek urodził się 7 kwietnia 1928 r. w Kamionnej koło Bochni, w diecezji tarnowskiej. Wyświęcony został na kapłana 24 czerwca 1951 roku w Katowicach przez biskupa Herberta Bednorza. Pracował jako wikariusz w parafiach w Kochłowicach, Siemianowicach Śląskich, Katowicach, Biertułtowach, Chorzowie i Skoczowie. W 1961 roku został mianowany rektorem punktu duszpasterskiego mieszczącego się w baraku obok bielskich dworców PKP i PKS – miejscu gdzie wówczas znajdowało się wysypisko śmieci.
Kiedy w roku 1977 punkt przekształcono w parafię, ks. Emil Mroczek został jej pierwszym proboszczem. Dzięki niemu powstał nowoczesny, okazały kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, wzniesiony w latach 1981–86. Owocem pracy duchownego są także inne obiekty: probostwo, wikarówka, dawny budynek księgarni św. Jacka, budynek kurii i Instytutu Teologicznego oraz domu dla księży emerytów.
W 1992 roku został dyrektorem wydziału gospodarczo-finansowego kurii bielsko-żywieckiej. 3 marca 1997 roku został odznaczony przez Jana Pawła II godnością infułata. Po osiągnięciu wieku kanonicznego złożył na ręce biskupa rezygnację z urzędu proboszcza parafii.
Śp. ks. Emil Mroczek zmarł 3 grudnia w bielskim Domu Księży Emerytów. Pogrzeb odbędzie się w środę 7 grudnia o godz. 14.00 w kościele NSPJ w Bielsku-Białej. Od godziny 11.00 tego dnia zaplanowano modlitewne czuwanie przy trumnie z ciałem śp. księdza infułata.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.