Bp Nitkiewicz: trzeba przyjąć z pokorą prawdę o własnych słabościach
05 grudnia 2016 | 10:11 | apis Ⓒ Ⓟ
Trzeba przyjąć z pokorą prawdę o własnych słabościach – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz 4 grudnia, podczas uroczystości Barbórkowych w Tarnobrzegu. W tarnobrzeskiej i staszowskiej parafii pw. św. Barbary odbyły się uroczystości związane ze wspomnieniem patronki górników i hutników.
Tarnobrzescy górnicy-siarkowcy dziękowali Bogu i swojej patronce św. Barbarze za miniony rok pracy i opiekę nad swoimi rodzinami. Mszy św. z udziałem m.in. bp. Dimitriosa Salachasa z Aten przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.
W homilii biskup sandomierski mówił, że zgodnie z nauką św. Pawła apostoła, nie należy uważać siebie za mądrych, ale trzeba przyjąć z pokorą prawdę o własnych słabościach.
– Takie krytyczne spojrzenie na siebie może budzić lęki i obawy, jednak jeśli ktoś jest człowiekiem wierzącym, to im bardziej czuje się słaby, tym mocniej będzie starał się przylgnąć do Boga. Będzie szukał Jego wsparcia, także przez orędownictwo świętych, którzy bezgranicznie zaufali Bogu. W tę logikę wpisuje się geneza Barbórki, która gromadzi na modlitwie przedstawicieli górników oraz innych niebezpiecznych zawodów – mówił biskup.
Hierarcha nawiązując do tematyki Adwentu, zachęcił do zwrócenia uwagi na wymiar duchowy tego okresu. Zaapelował także do przedstawicieli świata pracy o umacnianie wzajemnych relacji, szczególnie przez solidarność z osobami samotnymi i żyjącymi w trudnych warunkach materialnych.
Mszę św. zakończyło uroczyste błogosławieństwo dla wszystkich wiernych, którzy zgromadzili się na wspólnej modlitwie oraz górnicze zawierzenie patronce św. Barbarze.
W Eucharystii uczestniczyli górnicy związani z przemysłem siarkowym oraz organizacje związków górniczych, władze miasta oraz górnicze rodziny i mieszkańcy miasta. Przed rozpoczęciem wspólnej modlitwy górnicy złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą tych, którzy zginęli podczas pracy.
– Już po raz 27 stajemy przed św. Barbarą, aby oddawać pod jej opiekę górników, ludzi pracujących w niebezpiecznych warunkach, naszych parafian, a także osoby bezrobotne, których także jest patronką. Polecamy jej nasze troski i zawierzamy wspólna przyszłość – powiedział ks. Stanisław Bar, proboszcz parafii.
Jeszcze kilka lat temu tarnobrzeskie zakłady wydobywające i przetwarzające siarkę zatrudniały tysiące pracowników i stanowiły o sile rozwoju regionu. Obecnie wiele z nich jest już zamkniętych lub w stanie likwidacji.
W Staszowie na odpustowe święto parafii pw. św. Barbary przybyli, górnicy i hutnicy szkła oraz pracownicy gazownictwa, aby uczcić swoją patronkę. Święto górnicze w tym mieście związane jest z istnieniem jedynej czynnej na świecie kopalni siarki pozyskiwanej, jako surowca naturalnego oraz działaniem hut szkła.
Z przybyłymi na wspólne świętowanie górnikami i hutnikami spotkał się bp Krzysztof Nitkiewicz. Mszy św., którą koncelebrowali kapłani dekanalni przewodniczył ks. Szczepan Janas, dziekan staszowski.
We wspólnej modlitwie uczestniczyły władze miasta, górnicy kopalni siarki, hutnicy przemysłu szklarskiego, pracownicy zakładów gazowniczych oraz parafianie. Liturgię uświetniły poczty sztandarowe związków górniczych oraz występ górniczej orkiestry.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.