Poznań: „Hymny Maryjne” Brandstaettera podczas Verba Sacra (zapowiedź)
26 listopada 2016 | 09:50 | msz Ⓒ Ⓟ
Jeden z najpiękniejszych cykli poetyckich „Hymny Maryjne” Romana Brandstaettera w interpretacji Haliny Łabonarskiej usłyszą uczestnicy Verba Sacra w niedzielę, 27 listopada. Prezentacja odbędzie się w ramach trwającego w Poznaniu XVI Festiwalu Sztuki Słowa.
− Po Wielkiej Gali Słowa Biblio, ojczyzno moja, Pieśni o życiu i śmierci Chopina, Pieśni o moim Chrystusie − czas na kolejne w ramach Verba Sacra dzieło Romana Brandstaettera − „Hymny Maryjne” − podkreśla Przemysław Basiński w rozmowie z KAI.
Pomysłodawca Verba Sacra zauważa, że utwory te wyróżnia harmonijne połączenie pięknego poetyckiego słowa z medytacją modlitewną. − W tych strofach możemy podziwiać erudycję poety, który nawiązuje do najpiękniejszych tradycji polskiej wiary: Bogurodzicy czy Inwokacji z Pana Tadeusza − zaznacza Basiński.
Zwraca uwagę na nieprzemijającą aktualność i popularność hymnów, mimo że upłynęło już ponad pół wieku od ich pierwszego wydania. − Hymny są modlitwami myślącymi, a ich osobisty ton ma wymiar uniwersalny, dotyczy zarówno człowieka wierzącego, jak i tego, który odwrócił się od Boga − stwierdza pomysłodawca cyklu.
Basiński przypomina, że miejsce prezentacji „Hymnów Maryjnych” − poznańska bazylika kolegiacka − jest wyjątkowe. − To tutaj odbywały się w latach 60. XX w. przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy masowe nowenny, organizowane przez ks. Józefa Janego. Dzisiaj dołącza do nich nowenna poetycka − „Hymny Maryjne” Romana Brandstaettera − mówi Basiński.
Oprawę muzyczną przygotowali Jarosław Buczkowski, grający na akordeonie, oraz Zbigniew Wrombel − grający na kontrabasie. W programie muzycznym uczestnicy usłyszą utwory maryjne, m.in. „Z dawna Polski Tyś Królowo”, „Królowej Anielskiej, śpiewajmy” czy „Całaś piękna jest Maryjo”.
Prezentacja odbędzie się w poznańskiej farze o godz. 13.30.
W ramach XVI Festiwalu Sztuki Słowa odbędzie się jeszcze m.in. 30 listopada, w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu promocja książki „Dekalog” z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego.
Festiwal Sztuki Słowa zainaugurowano w 2001 roku w ramach projektu Verba Sacra, jako przedsięwzięcie poświęcone największym dziełom literatury polskiej i światowej. Podstawowym celem wydarzenia jest akcentowanie obecności klasyki literackiej we współczesnej kulturze poprzez koncerty słowa z udziałem znanych aktorów, mistrzów recytacji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.