Kraków: konferencja na temat ekonomicznych i prawnych skutków imigracji do Polski
24 listopada 2016 | 17:53 | led (KAI) Ⓒ Ⓟ
Ekonomiczne i prawne skutki imigracji do Polski były tematem konferencji naukowej, która odbyła się 24 listopada na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie (UPJPII).
W trakcie spotkania o. dr hab. Jan Mazur z UPJPII powiedział, że emigracja zarobkowa w dzisiejszych czasach stanowi wyzwanie i ważny element polityki społecznej. Problemów tych nie można bagatelizować, ponieważ do Polski przyjeżdżają ludzie, którzy potrzebują pomocy, środków do życia, których nie jest w stanie zapewnić im własne państwo – zaznaczył prelegent. Podkreślił, że „napływ imigrantów z krajów uboższych stanowi obecnie dylemat dla polityki migracyjnej” i dodał, że nie może to odbywać się kosztem zmniejszenia miejsc pracy dla obywateli Polski.
Z kolei dr Beata Nuzzo z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie w wykładzie pt. „Prawne i faktyczne mechanizmy rozlokowania uchodźców na obszarze państwa przyjmującego – doświadczenie włoskie” zwróciła uwagę, że do Włoch najwięcej imigrantów przybyło w latach 2014-16 w wyniku tzw. arabskiej wiosny i braku kontroli nad tym napływem. Wśród zauważalnych problemów z rozmieszczeniem przybyszów prelegentka wymieniła m.in. zbyt dużą liczbę imigrantów w stosunku do liczby mieszkańców danego miasta. „Często mieszkańcy mają w takich miejscach do czynienia ze wzrostem przestępczości, wiąże się to także z interwencją burmistrza o zmniejszenie liczby imigrantów w danym mieście” – powiedziała dr Nuzzo.
Zdaniem uczestników konferencji ruchy ludności, niezależnie od ich kierunku czy genezy, zwykle pociągają za sobą zmiany w różnych dziedzinach życia społecznego, począwszy od politycznej przez gospodarczą po religijną.
Zdaniem organizatorów konferencji obecne otwarcie się Polski na Europę i napływające do niej fale imigrantów z Azji i Afryki mogą doprowadzić do zmian etnicznych w Polsce. Będzie to prowadzić nie tylko do kulturowego zróżnicowania kraju, ale obejmie to także gospodarkę i prawodawstwo. Dlatego uważają, że zarówno dla zaspokojenia naukowej ciekawości, jak i w celu uzyskania praktycznych instrukcji i proponowania rozwiązań problemów, które mogą się pojawić, należy stawiać pytania o skutki średnio- i długoterminowe migracji.
Organizatorem konferencji pt. „Prawne i ekonomiczne konsekwencje imigracji do Polski” była Katedra Prawa Rodzinnego UPJPII w Krakowie wspólnie z Katedrą Polityki Społecznej tejże uczelni oraz z Katedrą Statystyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.