Bp Milewski: rok Miłosierdzia pozwolił dostrzec nasze słabości i grzechy
20 listopada 2016 | 21:50 | eg Ⓒ Ⓟ
Rok Miłosierdzia pozwolił dostrzec nasze słabości i grzechy – powiedział biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski podczas uroczystego zakończenia Roku Miłosierdzia w diecezji płockiej, które odbyło się w kościele parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie.
W homilii bp Mirosław Milewski przywołał tytuł listu apostolskiego papieża Franciszka na zakończenie Roku Miłosierdzia – „Misericordia et mísera” („Miłosierdzie i nieszczęśliwa”). Wyjaśnił, że pochodzą one od św. Augustyna, komentującego Janowe opowiadanie o spotkaniu Jezusa z kobietą cudzołożną. Stwierdził, że obraz ten skłania do rachunku sumienia z przeżytego nadzwyczajnego, Jubileuszowego Roku Miłosierdzia.
Kaznodzieja odwołał się także do obrazu Jezusa Miłosiernego z wizji św. s. Faustyny. W jego interpretacji dwa promienie: blady i czerwony, wychodzące z Jego serca wyrażają dwuznaczność życia: czerwień Bożego Miłosierdzia i bladość wysiłków ludzkich, naznaczonych grzechami.
„Rok Miłosierdzia pozwolił dostrzec słabości i grzechy, obecne każdego dnia naszej wędrówki po ziemi. Dziś jesteśmy wdzięczni Bogu za wszystkie konfesjonały, gdzie Boża sprawiedliwość stawała się Jego Miłosierdziem. Były one wręcz oblegane w czasie nawiedzenia naszej diecezji przez Obraz Maryi Częstochowskiej, jak i podczas Światowych Dni Młodzieży. Jak wielu z nas w skrytości sakramentu pokuty szukało lekarstwa miłosierdzia” – zaznaczył biskup.
Dodał też, że dzięki przeżytemu rokowi udało się dostrzec w Kościele i w świecie prawdę, że życie kapłanów, osób konsekrowanych, rodzin, wspólnot – „nie jest tylko białe albo tylko czarne”. Dlatego nikt nie powinien rzucać kamieniem.
„Doświadczenie pokazuje nam, jak wiele jest odcieni, blasków i cieni miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej; jak wiele jest historii życia szczęśliwego, ale też jak liczne są dramaty ludzi. Kończący się Rok Jubileuszowy przypomina nam z wielką mocą, że jest tylko jeden Lekarz, w ranach którego jest nasze zdrowie” – podkreślił hierarcha.
W jego opinii podczas Roku Miłosierdzia można było „dotknąć czułości miłosierdzia”. Otrzymanie miłosierdzia było „zwróceniem człowiekowi utraconej godności”. Jeśli ktoś długo radził sobie bez pomocy miłosierdzia, być może w mijającym roku wreszcie zrozumiał, jak bardzo go potrzebuje.
„Jeśli odnaleźliśmy nasz `rezerwuar miłosierdzia`, to naszym zadaniem jest dotarcie do nieprzekonanych, zniechęconych, zapomnianych, do tych na peryferiach wiary, których nie ma wśród 30 procent regularnie odwiedzających nasze świątynie” – zaapelował bp Milewski.
Podczas Mszy św. biskup pomocniczy diecezji płockiej Roman Marcinkowski odczytał Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.
Eucharystię w kościele parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie poprzedziła Koronka do Miłosierdzia Bożego. Po Eucharystii duchowieństwo i diecezjanie wysłuchali koncertu pt. „Miłosierdzie Boże” w wykonaniu zespołu muzyki sakralnej „Lumen”.
Gospodarzem diecezjalnej uroczystości był ks. inf. Marek Smogorzewski, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych lokalnych i wojewódzkich, członkowie Akcji Katolickiej, która w uroczystość Chrystusa Króla obchodziła swoje patronalne święto oraz wierni z diecezji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.