150 lat od śmierci proboszcza, który postawił krzyż na Giewoncie
20 listopada 2016 | 10:03 | jg / mz Ⓒ Ⓟ
Górale z Zakopanego wspominali ks. Kazimierza Kaszalewskiego, który zmarł 150 lat temu. Duchowny był drugim tatrzańskim proboszczem i inicjatorem postawienia krzyża na Giewoncie. Uroczystości upamiętniające rozpoczęły się na cmentarzu przy ul. Nowotarskiej w Zakopanem.
Po śmierci ks. Józefa Stolarczyka w 1893 r. drugim proboszczem Zakopanego został właśnie ks. Kazimierz Kaszelewski. – Nowy proboszcz dokończył budowy kościoła i ołtarzy, zbudował nową plebanię, założył nowy cmentarz parafialny i był inicjatorem postawienia krzyża na Giewoncie – w 1901 r. Za jego czasów powstała ochronka im. św. Kazimierza i pierwsze przedszkole, dom parafialny – przypomina ks. Bogusław Filipiak, proboszcz sanktuarium Najświętszej Rodziny przy Krupówkach i dziekan zakopiański.
Ks. Kazimierz był ponadto założycielem nowej parafii na Olczy. Działał w wielu zakopiańskich organizacjach społecznych, głównie charytatywnych, ale także w Towarzystwie Tatrzańskim, Radzie Szkolnej, Towarzystwie Upiększania Zakopanego i Towarzystwie Pomocy Przemysłowej. Duchownego wspominano także podczas sesji historycznej.
Krzyż na Giewoncie postawili z inicjatywy właśnie ks. Kazimierza Kaszelewskiego na przełomie XIX i XX w. mieszkańcy Zakopanego. Z biegiem lat stał się on symbolem wiary tutejszego ludu.
Metalową konstrukcję 17-metrowego krzyża wykonano w fabryce Góreckiego w Krakowie. Około 400 elementów konstrukcji dostarczono koleją do Zakopanego, gdzie w lipcu 1901 r. 250 osób, najpierw konnymi furmankami, a następnie na własnych barkach, wniosło wszystkie potrzebne materiały na szczyt. Po dwóch tygodniach pracy krzyż umocowano w skale. 19 sierpnia 1901 r. w obecności 300 osób ks. Władysław Bandurski, kanclerz Kurii Biskupiej w Krakowie, poświęcił efekt góralskiej pracy.
9 marca 1980 r. Jan Paweł II, przemawiając w Rzymie do pielgrzymów z Zakopanego, powiedział: „Ten krzyż na Giewoncie jest jakby zwieńczeniem wielkiej Świątyni Tatr, Świątyni Podhala, a poniekąd to i Świątyni całej naszej Ojczyzny. Ten krzyż i tę świątynię ja noszę w pamięci i w sercu. Nigdy ich już z pamięci i z serca nie stracę, bom tak bardzo wrósł w tę ziemię, w te góry i w tych ludzi”. O krzyżu na Giewoncie papież mówił także podczas spotkania z góralami w Zakopanem pod Wielką Krokwią w 1997 r.
Dwa razy w roku górale uczestniczą w pielgrzymce z centrum Zakopanego na Giewont. Pielgrzymkę organizuje parafia św. Krzyża w Zakopanem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.