Poznań: 50. Pokutny Marsz Różańcowy (zapowiedź)
20 listopada 2016 | 09:20 | bt Ⓒ Ⓟ
Ulicami Poznania dzisiaj po południu po raz 50. przejdzie Pokutny Marsz Różańcowy w intencji wynagrodzenia Matce Bożej za niewypełnione Jasnogórskie Śluby Narodu.
Uczestnicy poznańskiego marszu, odbywającego się w ramach Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę, przejdą w nim stałą trasą: z sanktuarium Bożego Ciała, przez Stary Rynek, nawiedzając bazylikę farną, sanktuarium Przenajświętszej Krwi Pana Jezusa i sanktuarium Matki Bożej Różańcowej księży jezuitów, do sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania. Tam nastąpi odnowienie Ślubów Jasnogórskich i zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi.
Pokutne Marsze Różańcowe zainicjowali w Poznaniu 4 lata temu, w październiku, państwo Rita i Włodzimierz Wilowscy. Odbywają się one zawsze w trzecią niedzielę miesiąca, a bierze w nich udział, w zależności od pogody i pory roku, kilkadziesiąt lub nawet kilkaset osób.
– Podczas nich, zgodnie z ideą Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę, modlimy się razem z Maryją, Królową Polski, o Polskę wierną Bogu, Krzyżowi i Ewangelii oraz o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu. Jednocześnie chcemy też choć częściowo wynagrodzić Matce Bożej za to, że wciąż nie potrafimy jako Polacy do końca zrealizować tego, co Jej uroczyście przyrzekaliśmy – wyjaśnia w rozmowie z KAI Rita Wilowska, koordynatorka marszy i Krucjaty w Poznaniu.
Przypomniała jednocześnie, że w naszej historii obiecywaliśmy Maryi wiele, zwłaszcza w godzinie niebezpieczeństwa i próby. Najpierw bowiem Śluby Lwowskie złożył w 1656 r. podczas potopu szwedzkiego król Jan Kazimierz, uznając Matkę Bożą na Królową Korony Polskiej i przyrzekając Jej zaprowadzenie w Polsce praw Ewangelii.
W 1946 r., po tragedii II wojny światowej i u progu komunistycznego zniewolenia, nasz naród z inicjatywy prymasa Augusta Hlonda został poświęcony Niepokalanemu Sercu Maryi. Obiecano wtedy strzec świętości naszych rodzin, pobożności, wierności naszej wierze, życia w bratniej miłości, w prawdzie i sprawiedliwości.
W czasie internowania kardynała Stefana Wyszyńskiego powstały Jasnogórskie Śluby Narodu, uroczyście złożone 26 sierpnia 1956 r. W nich ponownie obiecaliśmy Maryi, że polskie rodziny będą żyły w łasce uświęcającej, że będziemy chronili życia nienarodzonych i wychowamy młode pokolenie w wierze katolickiej.
– Te akty nadal pozostają dla naszego narodu zadaniem. Wciąż bowiem pozwalamy na zabijanie w majestacie prawa nienarodzonych dzieci, wiele rodzin jest rozbitych, nierzadko z powodu pijaństwa i coraz popularniejsze stają się związki partnerskie, żeby wymienić tylko niektóre obszary niezrealizowanych ślubowań. Trudno przejść nad tym do porządku dziennego – zauważa Wilowska.
Pierwszy z Pokutnych Marszy Różańcowych, podejmowanych w ramach Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę, wyruszył w lipcu 2012 r. ulicami Warszawy. Sama Krucjata to inicjatywa zawiązana przez grupę osób duchownych i świeckich w czerwcu 2011 r. w Teresinie koło Niepokalanowa. W miesiąc później polscy biskupi powierzyli dzieło Krucjaty ojcom paulinom z Jasnej Góry. Do dzisiaj włączyło się w nią ponad 125 tys. osób.
Krucjata Różańcowa za Ojczyznę stanowi odpowiedź na wezwanie do walki o Polskę wierną Bogu prymasa Augusta Honda i jego następcy prymasa Stefana Wyszyńskiego. Zmarły w 1948 r., sługa Boży kardynał Hlond apelował: „Polacy! Macie Boga w sercach? Macie krew w żyłach? Macie dosyć niewoli i cierpienia? Podnieście się! Do powstania! (…) Musimy urządzić ostatnie powstanie, powstanie przeciw sobie, przeciw naszym błędom, swym grzechom!”. Polecił przy tym, by jako broni w tej walce używać różańca odmawianego codziennie, we wszystkich kościołach w intencji Ojczyzny.
Prymas August Hlond zapowiedział też wyraźnie: „Zwycięstwo, gdy przyjdzie, będzie zwycięstwem błogosławionej Maryi Dziewicy. Z różańcem w ręku módlcie się więc o zwycięstwo Matki Najświętszej!”. Słowa te potwierdził sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński, który nazwał swojego poprzednika „prorokiem polskim”. – Ja jestem tylko wykonawcą Jego programu. Pracuję nad tym, aby to zwycięstwo przyszło i aby było to zwycięstwo Matki Najświętszej. Ono przyjdzie i będzie Jej zwycięstwem – mówił Prymas Tysiąclecia, prosząc jednocześnie o modlitwę, aby starczyło mu do tego sił oraz o współpracę w realizacji tego dzieła.
Aby przystąpić do Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę, wystarczy wypełnić deklarację dostępną na www.KrucjataRozancowaZaOjczyzne.pl i odmawiać codziennie Różaniec (przynajmniej jedną dziesiątkę) w następującej intencji: „Z Maryją, Królową Polski módlmy się o Polskę wierną Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.