Bp Milewski: przemoc jest sprzeczna z chrześcijaństwem
18 listopada 2016 | 21:30 | eg Ⓒ Ⓟ
Przemoc nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem. Kto stosuje przemoc, a uważa się za chrześcijanina, jest po prostu kłamcą – mówił bp Mirosław Milewski 18 listopada w Cekanowie w diecezji płockiej. W przededniu Dnia Pracownika Socjalnego był uczestnikiem konferencji dotyczącej tzw. cywilizacji przemocy.
W swoim wystąpieniu bp Milewski zauważył, że w trwającym wciąż Roku Miłosierdzia konferencja o „cywilizacji przemocy” jest „wołaniem o miłosierdzie wszędzie tam, gdzie nie tylko go brakuje, a wręcz przeciwnie – gdzie zamiast miłości jest przemoc”.
„Przemoc nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem; ktokolwiek stosuje przemoc, a uważa się za chrześcijanina, jest po prostu kłamcą. Kościół wspiera wszystkich, którzy przeciwdziałają przemocy i sam jest promotorem miłości bliźniego i szacunku do człowieka” – zaakcentował hierarcha.
Za św. Janem Pawłem II powtórzył, że „na kryzys cywilizacji trzeba odpowiedzieć cywilizacją miłości, opartą na uniwersalnych wartościach pokoju, solidarności i wolności, które znajdują pełne urzeczywistnienie w Chrystusie” (List apostolski „Tertio millennio adveniente” z 1994 r.).
Bp Milewski stwierdził też, że Kościół stosuje różne formy pomocy zwalczania i zapobiegania przemocy oraz pomocy jej ofiarom. Przede wszystkim zajmuje się tym Caritas Polska i Caritas w diecezjach, tworząc dziesiątki placówek dla ofiar przemocy. Ofiary przemocy domowej mogą w nich liczyć na przykład na utrzymanie, pomoc prawną, terapię.
Na terenie diecezji płockiej podobny dom – dla samotnych matek, prowadzą siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Białej koło Płocka. Poza tym w Płocku funkcjonuje Centrum Psychologiczno-Pastoralne „Metanoia”, gdzie osoby doświadczające przemocy mogą otrzymać pomoc psychologiczną i prawną, przy zachowaniu potrzebnej dyskrecji.
Bp Milewski zauważył też, że Kościół nieustannie troszczy się o kobiety, bo to one są najczęściej ofiarami przemocy domowej: „Twierdzenie, że Kościół toleruje, a wręcz aprobuje przemoc wobec kobiet, to kłamstwo. Lansowanie tez, że religia jest tym czynnikiem, który sprzyja prześladowaniu kobiet i jest jakoby źródłem przemocy, to nic innego ideologia i element politycznych gier” – podkreślił biskup pomocniczy diecezji płockiej.
Dodał też, że tylko skuteczna walka z różnymi postaciami przemocy, może sprawić przerwanie „łańcucha zła”, a krokiem w tym kierunku są podobne konferencje.
W programie spotkania znalazły się m.in. wykłady dotyczące profilaktyki przemocy w środowisku lokalnym, programów przeciwdziałania przemocy i roli Policji w ograniczaniu przemocy na wsi.
W konferencji uczestniczyli m.in. pracownicy socjalni gminnych ośrodków pomocy, sołtysi, radni gmin. Została ona zorganizowana w przededniu Dnia Pracownika socjalnego, który przypada 21 listopada.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.