Opole: ponad 10 tys. podpisów za rozpoczęciem procesu beatyfikacyjnego bp. Józefa Nathana
16 listopada 2016 | 16:09 | hh Ⓒ Ⓟ
Do kurii opolskiej zostały przekazane listy poparcia dla rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego bp. Józefa Nathana z ponad 10 tys. podpisów z kilkudziesięciu parafii diecezji opolskiej i gliwickiej. Wkrótce listy z podpisami zostaną przekazane na ręce biskupa opolskiego.
Inicjatorami akcji byli: ks. dr Waldemar Klinger – proboszcz parafii katedralnej w Opolu oraz dyrektor Wydawnictwa i Drukarni Świętego Krzyża, ks. Alojzy Nowak, a także Krzysztof Nazimek – dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Neuropsychiatrycznego w Opolu i Samodzielnego Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Branicach.
W prośbie skierowanej do biskupa opolskiego o zgodę na zbieranie podpisów, inicjatorzy przyznali, że bp Józef Nathan „wbrew niesprzyjającym warunkom społecznym, ekonomicznym i politycznym realizował swoje powołanie, niosąc pomoc duchową, medyczną i materialną powierzonemu jego pieczy ludowi, a szczególnie tym najbardziej wzgardzonym i odrzuconym. Dla tysięcy osób, dla których budował nowe kościoły, organizował rekolekcje, czy wreszcie wzniósł Miasteczko Miłosierdzia w Branicach, stał się autentycznym miłosiernym ojcem, zdolnym pochylić się nad każdą biedą ludzką”.
Bp Józef Marcin Nathan (1867-1947) był wielkim duszpasterzem oraz założycielem i budowniczym „Miasteczka Miłosierdzia” w Branicach. Mottem jego posługi biskupiej były słowa św. Pawła apostoła: „Miłość Chrystusa przynagla nas”. W opinii wielu, w stopniu heroicznym wypełnił przykazanie miłości względem Boga i bliźniego, poświęcając się w służbie psychicznie chorym. Zmarł w Opawie zaledwie kilka tygodni po wysiedleniu go przez władze komunistyczne z Branic do ówczesnej Czechosłowacji. 8 listopada 2014 roku odbyła się translacja trumny z prochami bp. Nathana z Opawy do sarkofagu w kościele pw. Świętej Rodziny w Branicach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.