Diecezja opolska: medal „Pro Ecclesia et Pontifice” dla kancelistki Rity Ciupke z Kluczborka
16 listopada 2016 | 15:14 | hh Ⓒ Ⓟ
18 sierpnia br. Ojciec Święty Franciszek przyznał jedno z najwyższych odznaczeń Stolicy Apostolskiej, medal „Pro Ecclesia et Pontifice” pani Ricie Ciupke, która od 26 lat pracuje jako kancelistka w parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku. Medal wręczy bp Rudolf Pierskała 20 listopada br. podczas uroczystej Mszy św. o godz. 10.30 w rodzinnej parafii laureatki – Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku.
Rita Ciupke (z domu Libera) urodziła się 24 listopada 1937 r. we wsi Bażany, należącej wtedy do parafii Bogacica. Miała dziewięcioro rodzeństwa. Ojciec Jan i mama Gertruda prowadzili niewielkie gospodarstwo rolne. Rodzina, w której wychowywała się pani Rita, przepełniona była miłością do Boga i ludzi.
Po II wojnie światowej podjęła naukę w szkole podstawowej w Bażanach, a następnie w średniej szkoły rolniczej w Oleśnie. Niestety ze względu na sytuację rodzinną nie ukończyła jej. W październiku 1953 jako 16-letnia dziewczyna rozpoczęła pracę w charakterze pomocy biurowej w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej (dzisiejszy „Hydrokom”). Pociągnięta przykładem rodziców, wstąpiła jako nastolatka do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. W 1957 wyszła za mąż za Gerharda Ciupke i zamieszkała razem z nim w Kluczborku. Małżonkowie wychowali dwóch synów – Romana i Jerzego, a także zaopiekowali się małoletnim wówczas Stefanem (bratem Gerharda).
W Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Kluczborku pani Rita pracowała do 1985 r. W tym czasie ukończyła też wieczorową szkołę średnią. Równolegle od 1965 do 1990 r. pracowała społecznie w Katolickiej Poradni o Odpowiedzialnym Rodzicielstwie.
Ze względu na chorobę, w sierpniu 1985 roku przerwała pracę zawodową. Po uciążliwej terapii, pokonała złośliwy nowotwór i włączyła się intensywnie w budowę życia duchowego w nowopowstałej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku. Założyła tam w 1987 roku Wspólnotę Serca Pana Jezusa, w której do dziś pełni funkcję zelatorki. Ponadto, prowadzi także Wspólnotę Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, jest siostrą FZŚ, pełni różne funkcje w Radzie Regionu FZŚ diecezji opolskiej i gliwickiej.
W 1988 r. Rita Ciupke przyczyniła się do powstania grupy charytatywnej, która w 1991 roku przemianowana została na parafialną Caritas. Pełni w niej funkcję świeckiego zastępcy. Niektóre z jej aktywności to: cotygodniowa pomoc w biurze Caritas, prowadzenie magazynu odzieży, Klubu Seniora, wydawanie żywności z Unii Europejskiej, pisanie projektów unijnych na różną działalność, prowadzenie całej dokumentacji parafialnej Caritas. Ponadto, co miesiąc odwiedza chorych i starszych w domach, organizuje pielgrzymki i wycieczki dla młodzieży i seniorów, założyła i nadzoruje świetlicą „Serce”, pomagała w powołaniu Szkolnego Koła Caritas, odwiedza skazanych w więźniach, a także pozyskuje fundusze na parafialną Caritas.
W 1990 r. Ciupke rozpoczęła pracę kancelistki w parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku. „Jest pod każdym względem perfekcyjna” – potwierdza proboszcz tej parafii ks. Bernard Jurczyk, który ceni zarówno doświadczenie administracyjne pani Rity, jak też jej zaangażowanie pastoralne. „Swoistym wyznacznikiem sympatii i zaufania, jakimi darzą ją ludzie, jest fakt, że gdy zachorowała i przebywała na zwolnieniu lekarskim przez dwa tygodnie, to petenci odchodzili z kancelarii, w której zastępczo pełnili dyżury księża, ze zmartwieniem i zapewnieniem, że wrócą po powrocie pani Rity” – przyznaje ks. Jurczyk.
Odznaczenie „Pro Ecclesia et Pontifice” przyznawane jest w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła, na wniosek biskupa diecezjalnego. W diecezji opolskiej dotychczas uhonorowano tym medalem trzynaście osób świeckich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.