Lublin: zamknięcie Bramy Miłosierdzie w archikatedrze
13 listopada 2016 | 12:34 | jaw Ⓒ Ⓟ
Abp Stanisław Budzik zamknął Bramę Miłosierdzia w lubelskiej archikatedrze. Podobne akty dokonywane są dzisiaj na całym świecie. „Zamykamy dzisiaj drzwi miłosierdzia w naszej archikatedrze, ale rzeka miłosierdzia płynie dalej i nigdy się nie wyczerpie” – mówił lubelski metropolita.
Na świecie dobiega końca Rok Miłosierdzia. Za tydzień papież Franciszek zamknie Bramę Miłosierdzia w Bazylice św. Piotra w Rzymie, tym samym kończąc Święty Rok Miłosierdzia. W Lublinie, tak jak innych miastach Polski i świata Bramy Miłosierdzia zamykają się w niedziele 13 listopada, chociaż Jubileusz Miłosierdzia potrwa do 20 listopada.
W nawiązaniu do tych wydarzeń lubelski hierarcha przypomniał, że od 3. Niedzieli Adwentu Bramę Miłosierdzia lubelskiej archikatedry przekroczyły tysiące wiernych. Dzisiejsza modlitwa jest gorącym dziękczynieniem lubelskiego kościoła za ten czas.
Brama Miłosierdzia znajdująca się w lubelskiej archikatedrze ma formę krzyża. Arcybiskup zauważał, że ten krzyż „dla przechodzących stawał się bramą otwierającą drogę miłosierdzia i zbawienia”. Wielu przyjmowało wezwanie, aby się spotkać we wzajemnym obdarowaniu i otwierać na miłość bez granic – mówił.
Podkreślając symboliczny fakt zamknięcia bramy, zaznaczał, że nie można tego identyfikować z wyczerpaniem Bożej zdolności do przebaczania. „Rzeka miłosierdzia płynie dalej i nigdy się nie wyczerpie” – dodawał, cytując papieski dokument „Misericordiae vultus”.
Fakt doświadczenia miłosierdzia powinien rozszerzać się dalej. Abp Budzik mówił o pragnieniu dziękczynienia rodzącym się z powodu otrzymanego działania Boga. Zachęcał, aby wzorem papieża Franciszka rozlewać dalej balsam miłosierdzia na cały świat.
Zakończenie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia i zamknięcie Bramy Miłosierdzia dokonuje się w niedzielę 13 listopada także w jubileuszowych kościołach archidiecezji lubelskiej: w Chełmie, Kraśniku i Lubartowie.
Papież Franciszek otworzył pierwsze Drzwi Święte 8 grudnia w bazylice św. Piotra w Watykanie, inaugurując tym samym Jubileusz Roku Miłosierdzia. Zgodnie z życzeniem Franciszka Bramy Miłosierdzia powstały nie tylko w katedrach, ale też w innych, miejscach. Świątynie te, nazwano kościołami miłosierdzia i można w nich było uzyskać odpust zupełny.
Drzwi Święte powstały m.in. w bazylice Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach, w sanktuarium Jana Pawła II na Białych Morzach, w sanktuariach maryjnych na Jasnej Górze, w Kalwarii Zebrzydowskiej, Piekarach Śląskich, Kodniu, Gietrzwałdzie i Licheniu.
Według teologów i liturgistów, Drzwi Święte symbolizują Chrystusa, gdyż „jeśli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony, wejdzie i wyjdzie, i znajdzie paszę” (J 10,9). Reprezentują także serce człowieka wierzącego, które musi być otwarte na Chrystusa.
Tradycja otwierania Drzwi Świętych na rozpoczęcie Roku Jubileuszowego sięga roku 1499, kiedy to po raz pierwszy uczynił tak na Boże Narodzenie papież Aleksander VI.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.