Przemyśl: zakończenie Roku Miłosierdzia i 250. rocznica koronacji figury Matki Bożej Jackowej Pani Przemyskiej (zapowiedź)
12 listopada 2016 | 07:51 | pab Ⓒ Ⓟ
Uroczyste zakończenie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia w archikatedrze przemyskiej odbędzie się w niedzielę 13 listopada podczas Mszy św. o godz. 11.30. Będzie ono połączone z dziękczynieniem w 250. rocznicę koronacji figury Matki Bożej Jackowej Pani Przemyskiej.
Niedzielne uroczystości jubileuszowe poprzedzi w sobotę konferencja naukowa „Wędrujące Madonny. Wizerunki Madonn Kresowych na Podkarpaciu”. Odbędzie się ona w auli Wyższego Seminarium Duchownego.
Cudowna statua Matki Bożej Jackowej to alabastrowe późnogotyckie dzieło. Przedstawia Matkę Bożą siedzącą na srebrnym tronie. Na prawej ręce trzyma Dzieciątko Jezus, które beztrosko bawi się paluszkiem u nogi i jednocześnie wpatruje się w piękną, tchnącą spokojem twarz Matki, na której lewej dłoni wspiera się otwarta księga.
Legenda głosi, że w roku 1240 do klasztoru oo. dominikanów w Przemyślu przybył św. Jacek Odrowąż, który uchodząc z Kijowa przed Tatarami zabrał z sobą wspomnianą figurę Matki Najświętszej i zostawił ją w kościele zakonnym w Przemyślu.
Czczona przez wieki w kościele przemyskim figura Madonny Jackowej została ogłoszona „cudowną” przez biskupa Wacława Sierakowskiego dekretem z 28 lipca 1760 roku. Natomiast 15 sierpnia 1766 roku odbyła się koronacja papieskimi koronami. Dokonał jej kanclerza kapituły katedralnej biskup Ignacy Krzyżanowski w zastępstwie ówczesnego ordynariusza diecezji przemyskiej biskupa Walentego Wężyka.
Po kasacie józefińskiej kościoła i klasztoru dominikańskiego, figura została przeniesiona do katedry przemyskiej w 1786 roku i umieszczona w prawym bocznym ołtarzu na przejściu z nawy do prezbiterium. W tym miejscu znajduje się do dzisiaj.
Figura Matki Bożej, również nazywana Jackową, znajduje się także w bazylice oo. dominikanów w Krakowie. Ona również została przeniesiona ze Lwowa. Kwestią nierozstrzygniętą jest, dla której figury nazwa ta jest bardziej właściwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.