KUL: konferencja na temat małżeństwa w świetle „Amoris Laetitia”
09 listopada 2016 | 19:38 | dab Ⓒ Ⓟ
O adhortacji „Amoris Laetitia” i jej konsekwencjach dla teologii i pracy duszpasterskiej rozmawiali teolodzy podczas konferencji naukowej zorganizowanej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Organizatorami spotkania była katedra Duszpasterstwa Rodzin KUL i Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin w Warszawie.
Obrady zostały podzielone na trzy części. Sesja pierwsza dotyczyła teologicznych implikacji adhortacji "Amoris laetitia", w drugiej ukazane zostały wybrane kierunki odnowy duszpasterstwa rodzin, w trzeciej przykłady pastoralnej troski o rodzinę – towarzyszenie narzeczonym, młodym małżonkom, duszpasterstwo małżonków rozwiedzionych i żyjących w nowych związkach i troskę o rodziny migrantów.
Jednym z zaproszonych gości był dr Jerzy Grzybowski, współtwórca Ruchu "Spotkania Małżeńskie". Podzielił się z obecnymi niemal trzydziestoletnim doświadczeniem niesienia pomocy małżeństwom. Stwierdził, że związki przeżywające kryzys potrzebują przede wszystkim towarzyszenia. – Takie związki bardzo często poszukują arbitra, który wyda werdykt na korzyść jednej ze stron. To nie nasze zadanie. My jedynie pomagamy nazwać rzeczy po imieniu –powiedział dr Grzybowski.
Innym prelegentem był dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin ks. Przemysław Drąg. Przedstawił on fragmenty adhortacji „Amoris Laetitia” które powinny stać się „zachętą do zmiany myślenia na temat duszpasterstwa rodzin”. Ponadto zwrócił szczególną uwagę na delikatność z jaką powinno się traktować wiernych którzy pomimo trwania ich małżeństwa weszli w nowy związek. Zdaniem ks. Drąga takie osoby najczęściej czują się stygmatyzowane przez Kościół, co skutkuje ich ostatecznym odejściem.
Konferencję naukową poświęconą adhortacji "Amoris Laetitia" zorganizowała katedra Duszpasterstwa Rodzin KUL oraz Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin w Warszawie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.