Abp Hoser: relatywizacja ludzkiego życia prowadzi do ludobójstwa
04 listopada 2016 | 21:44 | mag Ⓒ Ⓟ
Relatywizacja ludzkiego życia prowadzi do tragedii ludobójstwa – ostrzegł abp Henryk Hoser. W katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana odbyły się uroczystości upamiętniające 222. rocznicę Rzezi Pragi, w czasie której wojska rosyjskie pod dowództwem Aleksandra Suworowa dokonały masakry ludności cywilnej na prawym brzegu Wisły. W ciągu kilku godzin zginęło wówczas 20 tys. osób, w tym również kobiety i dzieci.
W homilii abp Hoser zaapelował o wyciągniecie wniosków z historii i zrobienie sobie rachunku sumienia z powinności wobec Ojczyzny. – Niech ci, którzy zginęli 4 listopada 1794 roku będą naszymi nauczycielami mądrości, odpowiedzialności i dobrze pojętej wolności naszego życia osobistego rodzinnego i społecznego – zaapelował biskup warszawsko-praski.
Ostrzegł, że tym, co zgubiło Pierwszą Rzeczpospolitą, prowadząc do rozbiorów i 123 lat niewoli była zdrada, prywata i brak jedności. – Kraj podminowany był frakcyjnymi walkami, a wielu zaślepionych było chciwością, stąd koniunkturalizm, który nieuchronnie prowadził do katastrofy. Procesy ingerencji obcych mocarstw tak daleko zaszyły, że nie pomogły nawet reformy Sejmu Czteroletniego i Konstytucja 3 Maja – zauważył abp Hoser.
Ostrzegł, że brak szacunku dla ludzkiego życia może prowadzić do ludobójstwa. – Zadajmy zatem sobie pytanie: jaka jest wartość człowieka? Jaka jest wartość ludzkiego życia, kiedy ją relatywizujemy? – pytał abp Hoser.
Na zakończenie zaapelował o modlitwę w intencji tych, którzy 222 lat temu zostali zamordowani, by znaleźli pocieszenie w Królestwie Jezusa Chrystusa. – Tylko Bóg może wynagrodzić człowiekowi wszystkie straty, które poniósł na ziemi, ponieważ On sam jest najwyższym dobrem – powiedział duchowny.
Po liturgii w katedrze odbył się koncert patriotyczny. Następnie przemaszerowano pod cerkiew św. Marii Magdaleny, gdzie stoi Krzyż upamiętniający ofiary Rzezi Pragi. Zapalono tam znicze i złożono wiązanki kwiatów. Rzeź Pragi doprowadziła do zajęcia stolicy i upadła Insurekcji Kościuszkowskiej. W konsekwencji doszło do trzeciego rozbioru Polski i 123 lat niewoli.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.