Kielce: biskupi i wierni modlili się za zmarłych hierarchów kieleckich
02 listopada 2016 | 21:17 | dziar Ⓒ Ⓟ
Biskupi Jan Piotrowski, Marian Florczyk i Kazimierz Ryczan modlili się dzisiaj w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny za zmarłych pasterzy Kościoła kieleckiego. Była to okazja dla wiernych, aby zejść do podziemi świątyni i zobaczyć krypty, w których spoczywają ordynariusze i sufragani kieleccy.
Wieczornej Mszy św. w dzień zaduszny przewodniczył bp Jan Piotrowski, natomiast homilię powiedział ks. Adam Perz – kanclerz Kurii w Kielcach. Zawarł w niej „refleksję nad listopadowym czasem zadumy o zmarłych”, pytał o gotowość do stanięcia przed Bogiem, przypomniał także nazwiska i lata posługi wszystkich zmarłych ordynariuszy kieleckich oraz biskupów pomocniczych. ”Wspominamy naszych księży biskupów z nadzieją, że są już u Boga. Prośmy miłosiernego Boga, aby wejrzał na naszą modlitwę” – mówił.
W kontekście Roku Świętego Miłosierdzia zauważył, że papież Franciszek także zachęca do modlitwy za zmarłych. Przypomniał znaczenie Mszy św. za zmarłych, wypomników, uzyskiwania odpustów, „bowiem czas ich dobrych uczynków już się skończył”. „Wypraszajmy łaskę życia wiecznego dla wszystkich, szczególnie dla pasterzy Kościoła kieleckiego oraz piękną śmierć dla nas żyjących” – zachęcał ks. kanclerz Adam Perz.
Po Mszy św. otwarte zostały podziemia kościoła katedralnego, w której spoczywają biskupi. Jako pierwszy w podziemiach kieleckiej katedry pochowany został biskup Wojciech de Boża Wola Górski – pierwszy z ordynariuszy diecezji kieleckiej, zmarły w 1818 roku.
W krypcie bazyliki katedralnej pochowanych jest w sumie pięciu biskupów: Wojciech de Boża Wola Górski (rządził diecezją w latach 1807-18), Tomasz Teofil Kuliński (1870 – 1907), Augustyn Łosiński (1910 – 1937), Czesław Kaczmarek (1938 – 1963) i Jan Jaroszewicz (1957 – 1980), a także biskup Maciej Majerczak, który był administratorem apostolskim diecezji w latach 1848-70.
W modlitwie wymieniano także biskupów pomocniczych, których w Kielcach pochowanych jest jedenastu. Mają swoje grobowce na cmentarzu Starym w Kielcach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.