Oświęcim: modlitwa za zmarłych na terenie byłego niemieckiego obozu
02 listopada 2016 | 14:57 | rk Ⓒ Ⓟ
Za ofiary obozów i łagrów oraz o pokój na świecie modlono się 2 listopada, w liturgiczne wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych, podczas Mszy św. na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Na dziedzińcu przylegającym do bloku 11, nieopodal Ściany Straceń, gdzie hitlerowcy rozstrzelali co najmniej kilka tysięcy osób, ośmiu księży diecezjalnych i zakonników z dekanatu oświęcimskiego oraz oświęcimianie oddali hołd pomordowanym w Auschwitz i we wszystkich obozach oraz łagrach. W modlitwie udział wzięło kilkadziesiąt osób.
O. Piotr Cuber OFMConv., gwardian klasztoru i proboszcz parafii w Harmężach, przywołał świadectwo nieżyjącego byłego więźnia KL Auschwitz Mariana Kołodzieja, którego monumentalną wystawę „Klisze Pamięci” można oglądać w podziemiach harmęskiego klasztoru.
Jak zauważył zakonnik, pytanie, które zadawało sobie wielu ludzi więzionych w Auschwitz dotyczyło obecności Boga w tym miejscu – „gdzie był Bóg, gdy tu na ziemi oświęcimskiej wydarzyła się ta hekatomba śmierci?”.
Według duchownego, odpowiedź Kołodzieja była jednoznaczna: „Bóg był razem tymi ludźmi, cierpiąc z nimi i w nich, a dowodem na jego obecność w tym piekle na ziemi były także takie postaci jak św. Maksymilian Kolbe czy św. Edyta Stein i błogosławieni męczennicy Auschwitz” – dodał.
„W tym szczególnym miejscu heroizmem było nie tylko oddanie życia za innego człowieka, ale zachowanie swojego człowieczeństwa” – dodał kaznodzieja. Wyjaśnił, że dzisiejsza modlitwa potrzebna jest szczególnie tym braciom, którzy być może swego człowieczeństwa w tym miejscu nie obronili.
„Chcemy o nich pamiętać, tak jak Bóg o nich pamięta” – zapewnił.
Liturgii w Dzień Zaduszny przewodniczył ks. Fryderyk Tarabuła, wicedziekan dekanatu oświęcimskiego. Duchowny zachęcił do modlitwy o miłosierdzie Boże także dla katów.
Uczestnicy liturgii odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Pod Ścianą Straceń złożono kwiaty i zapalono znicze.
W byłym obozie koncentracyjnym Niemcy więzili ponad 1,3 mln osób. Życie straciło tu ponad 1,1 mln, głównie Żydów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.