Dziękczynienie i przyszłość
24 października 2016 | 09:23 | Michał Plewka / bd Ⓒ Ⓟ
Zakończyła się narodowa pielgrzymka Polaków. Jak każda pielgrzymka, również ta miała szczególny cel – było nim dotarcie do źródeł chrześcijaństwa, do źródeł wiary, nawiedzenie grobów męczenników, którymi usłane jest Wieczne Miasto, a także grobu papieża z Polski św. Jana Pawła II.
Każdemu pielgrzymowaniu towarzyszy intencja. W tym przypadku było nią dziękczynienie, zarówno za 1050 lat obecności chrześcijaństwa na ziemiach polskich, za Jubileusz Miłosierdzia, jak i za Światowe Dni Młodzieży i wizytę papieską.
Pielgrzymi zawieźli do Wiecznego Miasta także swoje prośby. Wyrazem wspólnoty z tymi, którzy pozostali w swoich domach, był udział przedstawicieli wszystkich diecezji polskich, a także przedstawicieli władz państwowych. Intencje polecane więc przez Polaków w Rzymie zawierały w sobie wszystkie prośby, które zrodziły się w sercach i umysłach narodu.
Dlatego jednym głosem modliliśmy się o pokój w naszym kraju, w Europie i na świecie, o poszanowanie godności osoby ludzkiej od poczęcia do naturalnej śmierci, o poszanowanie dla chorych, cierpiących i ubogich, a także tych, którzy szukają bezpiecznego dachu nad głową.
„Nie bójcie się. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi” – przypomniał słynne słowa swojego poprzednika papież Franciszek i wezwał Polaków do budzenia w sobie wyobraźni miłosierdzia. Tak, abyśmy potrafili nieść świadectwo o Bożej miłości wszystkim, którzy jej potrzebują.
Pielgrzymka miała charakter dziękczynienia, także za ŚDM i słowa, jakie w Polsce skierował do nas papież Franciszek. Ale – jak zauważył na zakończenie całego wydarzenia kard. Grocholewski – owo dziękczynienie ma kierować nas ku przyszłości. Nie chodzi bowiem jedynie o wyrażenie wdzięczności za coś, co się skończyło, „ale za to, co się rozpoczęło, co ma się rozwijać, owocować, coraz bardziej owocować”.
Michał Plewka
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.